PRACOWNIA 05.02.2009

Wystawa fotografii „Dzika Polska” w Sławie

Wystawę przedstawiającą najdziksze, najcenniejsze i najbardziej naturalne obszary Polski można zobaczyć w Sławskim Centrum Kultury w województwie lubuskim.

Miejsce prezentacji wystawy: Sława, Sławskie Centrum Kultury, ul. Głogowska 5
Termin prezentacji: od 11 lutego 2009 roku
Wernisaż: 11 lutego, godz. 16.30

Jeśli popatrzymy, jak mapa naszego kraju zmieniała się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zobaczymy, że wciąż ubywa miejsc dzikich, nietkniętych przez człowieka, a przybywa zabudowy, dróg, inwestycji. Trwa nieustanna presja człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych.

Kolekcja zdjęć pt. Dzika Polska, które przedstawiają najdziksze, najcenniejsze i najbardziej naturalne obszary Polski; pokazuje te miejsca, które jeszcze nie zostały przekształcone lub zniszczone. Jeśli przyjrzymy się tym fotografiom, zauważymy, jak bardzo ulotne jest piękno poszczególnych miejsc. Trwa bowiem nieustanna presja człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych. Mogą one zostać zniszczone nierozważnymi decyzjami lokalizacyjnymi lub tylko brakiem należytej opieki i ochrony. Celem wystawy jest zachęcenie jak najliczniejszej rzeszy ludzi do zwrócenia uwagi na ginący obok nas świat przyrody i przyłączenie się do sieci Strażnicy Miejsc Przyrodniczo Cennych, którzy będą działać na rzecz ochrony dzikiej przyrody.

W ramach wernisażu odbędzie się również konferencja prasowa, podczas której przedstawiciel Pracowni zaprezentuje Stowarzyszenie. zaprezentowane zostaną działania prowadzone przez Pracownię – kampanie w obronie przyrody, edukacja ekologiczna oraz idea Dzikiej Polski.

Celem wystawy jest zachęcenie zwiedzających do zwrócenia uwagi na ginący obok nas świat przyrody, podjęcia działań dla ochrony lokalnych wartości przyrodniczych. Wystawie towarzyszą również nieodpłatne edukacyjne warsztaty ekologiczne dla okolicznych szkół, poświęcone tematyce przyrodniczej i prowadzone alternatywnymi metodami nauczania. W ramach wystawy zapraszamy również do wzięcia udziału w ogólnopolskiej społecznej kampanii edukacyjnej „Szkoły dla przyrody”, nieodpłatnie przygotowującej do czynnej i profesjonalnej pracy na rzecz lokalnego środowiska społeczno-przyrodniczego.

Autorami pięknych zdjęć są: Wiktor Wołkow, Jan Walencik, Artur Tabor, Saturnina i Artur Homan, Antoni Kasprzak, Tomasz Ogrodowczyk, Jacek Więckowski, Przemysław Kunysz, Piotr Morawski, Jacek Szarek, Marta Lelek, Janusz Korbel, Jacek Zachara.

Do tej pory wystawa była prezentowana m.in. w: Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, Bielsku-Białej, Suwałkach, Kielcach, Inowrocławiu, Cieszynie, Poznaniu, Wrocławiu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Myślenicach, Krakowie, Łodzi, Dublinie (Irlandia), Krośnie, Kazimierzu Dolnym, Zawierciu, Gdańsku, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Legnicy, Słupsku, Mielcu, Tucholi, Biłgoraju, Tczewie, Skarżysku-Kamiennej.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
e-mail: [email protected]
ul. Jasna 17, 43-340 Bystra k. Bielska-Białej
tel. 33 817 14 68


 

Projekt „Szkoły dla przyrody. Poznaję, szanuję, chronię – kampania promująca szkolne projekty ochrony najważniejszych wartości lokalnej przyrody” realizowany obecnie przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot jest współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.