PRACOWNIA 23.11.2005

Wystawa „Dzika Polska” w Dublinie

jan-walencik-rys.jpg

Wystawa „Dzika Polska” dotarła do Irlandii. Tam, pod nazwą „Wild Poland”, prezentowana jest w Central Library (ILAC CENTRE) na Henry Street w samym centrum Dublina od 18 listopada do 10 grudnia 2005 r. Uroczyste otwarcie odbyło się 21 listopada.

Na otwarcie wystawy przybyło ok. 30 osób, w tym Konsul z Ambasady RP w Dublinie, ludzie z Towarzystwa Irlandzko – Polskiego, szef Canal Comunities Intercultural Centre oraz ludzie z Polish Information & Culture Centre, które było współorganizatorem wystawy w Dublinie. Zwierdzający wystawę wyrażali zachwyt polską przyrodą, szczególnie obcokrajowcy. W Irlandii nie ma żubrów, wilków, niedźwiedzi, rysi, a nawet dzików i bobrów. Największe ssaki to jeleń, lis i borsuk.

Najprawdopodobniej wystawa odwiedzi również Cork lub Galway. Do Dublina wystawę sprowadziła grupa ludzi związanych z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot, obecnie mieszkających w Irlandii.

„Dzika Polska” to kolekcja zdjęć, które przedstawiają najdziksze, najcenniejsze i najbardziej naturalne obszary Polski. Jeśli przyjrzymy się tym fotografiom zauważymy, jak bardzo ulotne jest piękno poszczególnych miejsc. Trwa nieustanny presja człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych. Mogą one zostać zniszczone nierozważnymi decyzjami lokalizacyjnymi lub brakiem należytej opieki i ochrony. Celem wystawy jest zachęcenie jak najliczniejszej rzeszy ludzi do zwrócenia uwagi na ginący obok nas świat przyrody.

Autorami pięknych zdjęć są: Wiktor Wołkow, Jan Walencik, Ryszard Kulik, Marta Lelek, Janusz Korbel, Jacek Zachara.

Do tej pory wystawa była pokazywana m.in. w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, Bielsku-Białej, Suwałkach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Inowrocławiu, Cieszynie, Poznaniu, Rzeszowie, Płocku, Myślenicach i wielu innych miastach.

Istnieje możliwość wypożyczania tej wystawy na uczelniach, w ośrodku kultury, miejskiej galerii lub w innym miejscu.

Szczegóły pod adresem:
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
43-360 Bystra, ul. Jasna 17
e-mail: [email protected]
tel.: 33 817 14 68