PRACOWNIA 13.03.2010

Zimowa olimpiada w Krakowie w 2026 r.?

Olimpiada Kraków 2022.jpg

Istnieje szansa, że Polski Komitet Olimpijski będzie próbował zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie w Krakowie w 2026 roku. Przekonywał do tego szef PKOl Piotr Nurowski w wywiadzie dla Radia RMF FM.

Według Nurowskiego Kraków jest najlepszym miejscem na zimową olimpiadę w Polsce. W jego wizji olimpiada odbyć powinna się w Krakowie oraz miejscowościach takich jak: Zakopane, Wisła, Szczyrk. Na antenie powiedział: „Będę namawiał władze państwowe i samorządowe Małopolski i samego Krakowa, by podjąć wyzwanie. Wtedy ja się włączę jako Narodowy Komitet Olimpijski”.

Warto przypomnieć, że Kraków jako potencjalny organizator igrzysk pojawiał się już w czasach starań organizacji olimpiady przez Zakopane pod koniec lat 90-tych (wtedy Kraków wydal 1,8 mln zł na nieudaną promocję – igrzyska otrzymał Turyn) oraz w 2001 roku, gdy ówczesny prezydent miasta Andrzej Gołaś rzucił pomysł, by Kraków został gospodarzem zimowych igrzysk w 2014 roku.

Władze Krakowa widzą szansę na ZIO Kraków 2026 – „Jeżeli takie decyzje zapadną i otrzymamy odpowiednie wsparcie, to z pewnością zrobimy wszystko, żeby taka impreza się u nas odbyła” – powiedział Filip Szatanik z biura prasowego krakowskiego magistratu.