Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Karna procedura w sprawie Rospudy może być przyspieszona

DODANE: 9-2-2007

Rospuda z lotu ptaka. Piotr Fiedorowicz

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Barbara Helfferich poinformowała, że Komisja Europejska jest zdecydowana na zastosowanie przyspieszonej procedury karnej przeciwko Polsce w związku z budową obwodnicy Augustowa, która będzie przebiegała przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy.

Natychmiastowo zareagowała Komisja Europejska na decyzję wojewody podlaskiego, który wydał dzisiaj pozwolenie na budowę obwodnicy przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy. Jak powiedziała Barbara Helfferich, rzeczniczka komisarza ds. ochrony środowiska Stavrosa Dimasa, Komisja Europejska jest zdecydowana, jeśli Polska rzeczywiście postanowi wbrew jej zastrzeżeniom rozpocząć budowę, wprowadzić przyspieszoną procedurę karną, która może się zakończyć dla Polski bardzo poważnymi sankcjami. Jak tłumaczyła Helfferich Polskiej Agencji Prasowej – „Celem przyspieszonej procedury jest wywarcie presji na rząd w Polsce „na czas”, by uniknąć strat w środowisku naturalnym”.

Warto przypomnieć, że już 12 grudnia 2006 r. KE uznała, że budowa obwodnicy Augustowa na terenach chronionych w ramach programu Natura 2000 jest niezgodna z prawem unijnym. Zażądała wstrzymania prac, rozpoczęła pierwszy etap standardowej procedury przeciwko Polsce. Do 15 lutego polska strona ma odpowiedzieć na zastrzeżenia KE.

Czytaj więcej: