PRACOWNIA 09.12.2006

Prezydent Lech Kaczyński chce zachować Rospudę

„Jeśli popełniono kiedyś jakiś błąd w tej budzącej tyle emocji sprawie, jeśli pominięto któryś z istotnych elementów, to lepiej zastanowić się jeszcze raz” – powiedział Prezydent Kaczyński odnosząc się do apeli skierowanych do niego w sprawie ochrony Doliny Rospudy. Wypowiedź Prezydenta – „chciałbym, żeby znajdowała się taka perła przyrody jak polska Dolina Rospudy” jest nadzieją na mądre rozwiązanie problemu przebiegu odcinka drogi ekspresowej Via Baltica.

Prezydent Kaczyński odniósł się do wszystkich apeli, które wpłynęły do Kancelarii Prezydenta RP. Wpłynęło 5.500 protestów wobec planowanej budowy odcinka drogi ekspresowej Via Baltica, przechodzącego przez dolinę rzeki Rospudy. W tej samej sprawie pod apelem opublikowanym w Gazecie Wyborczej podpisało się 150 tysięcy osób z całej Polski – ludzi w różnym wieku, reprezentujących różne środowiska, w tym mieszkańców województwa podlaskiego. W sumie przeciwko planowanemu rozwiązaniu, które zniszczy Dolinę Rospudy opowiedziało się 155.500 osób.
Rozwiązanie przez środek Rospudy popiera około 12 tysięcy osób (listy i maile), m.in. mieszkańcy Augustowa, Stowarzyszenie Przewoźników Podlasia.

W odpowiedzi na apele Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński przypomniał, że przyroda jako dziedzictwo narodowe jest dla obywateli i dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej szczególnie ważne. Dlatego m.in. Prezydent powołał przy Kancelarii Prezydenta RP Zespół ekspertów, którego zadaniem jest wypracowanie optymalnych rozwiązań dla Puszczy Białowieskiej i jej mieszkańców.

Oto pełna wypowiedź Prezydenta Rzeczypospolitej zamieszczona na stronie prezydent.pl:

„Przebieg odcinka trasy Via Baltica przez unikatową Dolinę Rospudy jest sprawą trudną, źródłem konfliktów społecznych i bardzo wielu nieporozumień. Zarówno Augustów, Suwałki, jak i Białystok wraz z innymi miejscowościami północno-wschodniej Polski pilnie potrzebują dobrych rozwiązań komunikacyjnych i wszyscy są co do tego zgodni.

Powiedziałem publicznie, że jestem za ochroną przyrody. Ale tak jak w przypadku Puszczy Białowieskiej, tak i Doliny Rospudy, zależy mi na ochronie środowiska naturalnego przy uwzględnieniu interesów ludzi zamieszkujących te tereny. Musimy pamiętać, że naszym obowiązkiem jest pozostawić dzieciom i wnukom dobre drogi i przyjazne środowisko.

Podjęcie decyzji o budowie obwodnicy Augustowa i trasie jej przebiegu (w ramach realizacji inwestycji drogi ekspresowej Via Baltica) leży w gestii organów rządowych i samorządowych i jako Prezydent to szanuję. Jednakże, jeśli popełniono kiedyś jakiś błąd w tej budzącej tyle emocji sprawie, jeśli pominięto któryś z istotnych elementów, to lepiej zastanowić się jeszcze raz. Dobro przyrody musi iść w parze z dobrem nas samych. Nasze dzisiejsze decyzje, powzięte nawet w najlepszej wierze, nie mogą krzywdzić ani ludzi, ani otaczającego nas świata. Niech droga, która ma tam powstać, łączy, a nie dzieli. Ta, o której mówię, prowadzi nie tylko do Augustowa i Suwałk, ale i do Helsinek. Stanowi ważny odcinek zjednoczonej Europy, w której chciałbym, żeby znajdowała się taka perła przyrody jak polska Dolina Rospudy. Jestem przekonany, że wszyscy tego chcemy”.

Wierzymy, że jest to zwiastun na pozytywne rozwiązanie sytuacji problemowej. Liczymy że, podobnie jak w przypadku Puszczy Białowieskiej, Prezydent Kaczyński jeszcze mocniej uchyli się nad losem wybitnie cennej przyrody i podejmie decyzje, które pozwolą na dokładniejsze przyglądnięcie się tej sprawie, a w konsekwencji wydanie mądrych decyzji.

Czytaj więcej:

Pracownia na YouTube

W obronie Rospudy