PRACOWNIA 17.06.2008

Karkonoski Park Narodowy zostanie powiększony?

fotolia-45168680-subscription-monthly-m.jpg

Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego chce powiększyć jego obszar o górną część Sowiej Doliny powyżej Karpacza oraz tereny położone pomiędzy Jagniątkowem, zamkiem Chojnik, Zachełmiem i Przesieką. Razem park może powiększyć się o 600 hektarów.

Oba te rejony obecnie znajdują się w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego. Zdaniem dyrekcji parku szczególnej ochrony wymaga górna część Sowiej Doliny powyżej Karpacza. Znajdują się tam sztolnie, ostoja nietoperzy oraz ciekawy rejon pod względem geologicznym. – Staramy się o wpisanie KPN na popieraną przez UNESCO światową listę geoparków, więc zależy nam na tym obszarze – mówi dla Gazety Wrocławskiej Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Rejon Chojnika to cenny las, a także miejsce bytowania bardzo ciekawych gatunków ptaków, jak chociażby bielik czy puchacz oraz innych gatunków zwierząt.

Obecnie przyrodnicy kończą przygotowywanie dokumentacji koniecznej do zmiany granic parku. Opinię w sprawie poszerzenia muszą wydać Lasy Państwowe, obecny zarządca tych gruntów oraz gminy: Jelenia Góra, Podgórzyn i Karpacz.

W tym momencie trudne do przewidzenia jest zachowanie się rad gmin, ponieważ dotychczasowa współpraca samorządów np. Szklarskiej Poręby (chcącej budować nowe wyciągi narciarskie) z przyrodnikami jest trudna. Trudno będzie przekonać również radnych w Karpaczu. Na razie nie ma planów budowy wyciągów w Sowiej Dolinie, ale kiedyś takie istniały i można liczyć się z tym, że pojawią się znowu.

Obecnie powierzchnia parku wynosi 5575 ha, największą część parku stanowią lasy – ponad 3800 ha. W skład parku wchodzą również dwie enklawy góra Chojnik oraz wodospad Szklarki.