PRACOWNIA 07.12.2005

Pierwszy nielegalny wyciąg na górę Pilsko rozebrany!

Gliwicka Agencja Turystyczna w połowie listopada br. dokonała rozbiórki pierwszego (wyciąg nr 9) z dwóch wyciągów na Pilsko. Oba wyciągi rozebrać nakazał GAT-owi Naczelny Sąd Administracyjny na skutek działań Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. To sukces. Czekamy jednak na rozebranie drugiego wyciągu (numer 8) prowadzącego z Hali Miziowej na Kopiec, który wciąż istnieje.

Dla przypomnienie – w latach 80. na północnych stokach masywu Pilska metodą faktów dokonanych, omijając prawo, powstał olbrzymi ośrodek narciarski. Przy użyciu koparek, spychaczy oraz materiałów wybuchowych zbudowano 9 wyciągów orczykowych wraz z towarzyszącymi im trasami i stokami narciarskimi. Wycięto przy tym 10,5 ha lasów oraz 0,25 ha prawnie chronionej kosodrzewiny.

W latach 90. polscy, słowaccy i czescy działacze ekologiczni z inicjatywy Pracowni rozpoczęli działania na rzecz ochrony Pilska. Na skutek kampanii na rzecz ochrony Pilska w 1998 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał wyciągi numer 8 i 9 za nielegalne i nakazał ich rozebranie. Jednak ze względu na „ważny interes społeczny” zezwolono na ich warunkowe korzystanie do końca 2005 roku.

Pozostało kilka tygodni do terminowego rozebrania drugiego wyciągu. Pracownia dołoży wszelkich starań aby GAT dopełnił swojego obowiązku.