PRACOWNIA 07.10.2022

Po nieprawidłowych opiniach, kolejne niewiarygodne wyjaśnienia ws. wielkoskalowej inwestycji na Sarnim Stoku

sarni-mapa-1-674x440.jpg

Pod koniec września na łamach Kroniki Beskidzkiej i Gazety Wyborczej opublikowano stanowisko dr hab. Damiana Chmury, który w całości podtrzymał swoje ustalenia dot. rzekomego braku walorów przyrodniczych działek sąsiadujących z zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym Sarni Stok. Na tym terenie zaplanowano budowę wielkoskalowej inwestycji deweloperskiej składającej się z 22 budynków oraz licznych parkingów. Podobnie jak opinie autorstwa dr Chmury, które otworzyły drogę do realizacji przedsięwzięcia, również zaprezentowane przez niego w mediach twierdzenia nie przedstawiają stanu faktycznego sprawy i wprowadzają w błąd. Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wydało stanowisko, w którym wskazuje jednoznacznie, że inwestycja koliduje z cenną przyrodą i może doprowadzić do drastycznych szkód w środowisku.

Pełna treść stanowiska Pracowni na rzecz Wszystkich Istot 

Przypomnijmy, że przedsięwzięcie spółki Art-City Eko Park z Krakowa to 12 ośmiopiętrowych apartamentowców, 10 cztero-pięciopiętrowych hoteli oraz ponad 1,8 tys. miejsc parkingowych. Mimo znacznych rozmiarów inwestycji, bezpośredniego sąsiedztwa Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Sarni Stok” oraz wskazań Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o potrzebie zbadania wpływu tej inwestycji na cenną przyrodę otoczenia ZPK „Sarni Stok”, prezydent Bielska-Białej wydał decyzję środowiskową dla tej inwestycji bez oceny oddziaływania na środowisko. Decyzja ta bazowała na 2 opiniach dr hab. Damiana Chmury, który – jak sam się przyznaje w mediach – nie przeprowadził tam nigdy żadnej metodycznej inwentaryzacji przyrodniczej. Brak pełnej wiedzy o stanie środowiska miejsca inwestycji nie przeszkodził mu jednak w przygotowaniu dla inwestora 2 opinii stwierdzających brak wysokich walorów przyrodniczych tego miejsca, a więc także brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. 

Skala nierzetelności opinii jest porażająca. Pracownik naukowy Akademii Techniczo-Humanistycznej nie wykazał na terenie inwestycji gatunków podlegających ochronie prawnej oraz drzew o wymiarach pomnikowych, pomimo ich obecności. Co więcej, zaprzeczył, że na tym terenie występuje zwarty drzewostan, choć rosnącego tam lasu raczej trudno nie zauważyć. To właśnie na podstawie tych niezgodnych ze stanem faktycznym opinii Prezydent Bielska-Białej wydał na rzecz inwestora pozytywną decyzję środowiskową. W ocenie Stowarzyszenia doszło do rażącego naruszenia prawa, dlatego Pracownia skierowała do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji. 

Nie ma naszej zgody na przekłamywanie rzeczywistości. Teren inwestycji jest cenny przyrodniczo a samo przedsięwzięcie doprowadzi do  wycinki drzew o wymiarach pomnikowych i ważnych dla szeregu gatunków podlegających ochronie. Kolejne budzące wątpliwość twierdzenia tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że tą sprawą powinny zainteresować się odpowiednie służby – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. 

Dr hab. Chmura sugeruje np. że różnice pomiędzy jego a niezależnymi od inwestora ekspertami wskazaniami wynikają z tego, że ci ostatni prowadzili badania na terenie „planowanej drogi krajowej”, a nie obszarze inwestycji. Dla zobrazowania tego przekłamania Stowarzyszenie przygotowało mapę, na której zaznaczono obszar inwestycji oraz lokalizacje wskazań cennych elementów przyrody. Widać na niej, że inwentaryzacja terenu została przeprowadzona w obrębie planowanego przedsięwzięcia a obserwacje nakładają się na jego elementy. Oznacza to, że drzewa będą musiały zostać wycięte ponieważ, np. kolidują z parkingiem, drogą wewnętrzną i powiązaną z nią mediami czy z budynkami.

Jeżeli dr hab. Chmura próbował w ten sposób oddalić od siebie zarzut braku kompetencji, to uzyskał efekt odwrotny od zamierzonego. Będziemy nadal zajmować się tą sprawą i informować opinię publiczną o naszych ustaleniach – komentuje sprawę Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. 

Petycję skierowaną do prezydenta Bielsko-Białej przeciwko wycince i zabudowie Sarniego Stoku podpisało już prawie 6 tysięcy osób.

Kontakt:
Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, 660 538 329; [email protected]


Załączniki:
Stanowisko Pracowni: https://pracownia.org.pl/upload/filemanager/pracownia.org.pl/Dokumenty/sarni-stok-stanowisko-pnrwi.pdf
Mapy: https://pracownia.org.pl/upload/filemanager/pracownia.org.pl/Dokumenty/sarni-stok-stanowisko-pnrwi-mapy.pdf
Petycja: https://petycja.pracownia.org.pl/petycja/nie-dla-wycinki-sarniego-stoku