PRACOWNIA 14.12.2020

Czy smog zwiększa ryzyko zachorowania na COVID19? Zapraszamy na webinarium pt. Zanieczyszczenie powietrza a zachorowalność na COVID-19. Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

smog-a-covid-webinar-674x440.jpg
  • Czy ludzie oddychający zanieczyszczonym powietrzem łatwiej zakażą się koronawirusem?
  • Jakie inne problemy dla naszego zdrowia powoduje smog?
  • Jakie środki powinny być podjęte, by powietrze w Polsce przestało zabijać?
  • Czy mamy powody do obaw, że w regionach, w których powietrze jest bardziej zanieczyszczone, ryzyko zachorowania i zgonu z powodu choroby COVID-19 wzrasta a cząsteczki pyłów sprzyjają transmisji koronawirusa?  

Na te i inne pytania odpowiedzą dr hab. n. med. Tadeusz M. Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. dr hab. inż. Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Ogólnodostępny, interaktywny wykład pt. Zanieczyszczenie powietrza a zachorowalność na COVID-19. Jak skutecznie walczyć ze smogiem? odbędzie się w czwartek 17 grudnia 2020 w godzinach 18:30 – 20.00. Dzięki interaktywnej formule w wydarzeniu mogą wziąć udział osoby z całej Polski.

Termin: czwartek 17 grudnia 2020 r. godzina 18.30 – 20.00
Zapisy pod adresem: https://is.gd/70D3sE

Dr hab. n. med. Tadeusz M. Zielonka, specjalista chorób płuc z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowie o wpływie, jaki na nasze zdrowie mają nie tylko zanieczyszczenia ale i coraz silniej odczuwane skutki zmiany klimatu. Przyjrzy się także temu, jak pandemia wirusa Sars-Cov-2 wpłynęła na jakość powietrza w Polsce i jakie wnioski możemy z tego wyciągnąć by skuteczniej walczyć ze smogiem.

Prof. dr hab. inż. Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie przedstawi wyniki wstępnych analiz zależności między ryzykiem zarażenia koronawirusem, a jakością powietrza. Ponadto opowie o sposobach i efektywności ograniczania niskiej emisji na przykładzie doświadczeń z Krakowa.

Webinarium poprowadzi Weronika Michalak, dyrektorka organizacji HEAL Polska

Zachęcam do udziału w tym wydarzeniu – wspólnie z ekspertami ochrony zdrowia zastanowimy się, jaką lekcję w kwestii zdrowia i środowiska powinniśmy wyciągnąć z doświadczeń tego, trudnego dla nas wszystkich, roku. Kryzys to zawsze szansa do wprowadzenia zmian na lepsze – również w obszarze jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Czystsze powietrze to lepsze zdrowie i wyższa odporność – niezwykle ważne zwłaszcza w kontekście dodatkowych zagrożeń zdrowotnych, takich jak np. koronawirus – komentuje Weronika Michalak.

Na spotkanie z ekspertami zapraszamy szczególnie mieszkańców i samorządowców z Rybnika, Żor, Wodzisławia Śląskiego i innych górnośląskich miejscowości borykających się ze smogiem. W trakcie webinarium widzowie będą mogli zadawać pytania ekspertom za pomocą czatu. Aby zapisać się na webinarium wystarczy wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy i podać adres e-mail, na który wysłany zastanie link do webinarium (uwaga, mail może trafić do folderu „powiadomienia” lub do spamu).

Na webinarium serdecznie zapraszają organizacje i ruchy społeczne: Towarzystwo na rzecz Ziemi, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, HEAL Polska, Karny Kopciuch, Rodzice dla Klimatu, Rybnicki Alarm Smogowy, Śląskie Perły i Wyjście Smoga.

Kontakt:
Diana Maciąga, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, e-mail: [email protected]