PRACOWNIA 13.01.2006

Brigitte Bardot przeciwko polowaniom na wilki

Znana z działalności na rzecz praw zwierząt, francuska aktorka Brigitte Bardot wyraziła „odrazę” z powodu wznowienia polowania na wilki z powietrza na Alasce, i zaapelowała do gubernatora tego stanu o ich przerwanie.

W liście otwartym do gubernatora Franka Murkowskiego, Bardot napisała, „odczuwam odrazę i oburzenie” na wieść, że trzeci rok z rzędu rozpoczyna się polowania na wilki z powietrza. Postępowanie to aktorka uważa za „masakrę poniżającą i pozbawiającą honoru gatunek ludzki”.

Polowanie na wilki z samolotów i helikopterów na Alasce zostało przywrócone zimą 2003-2004 r., pomimo dwóch referendów, w których ludność odrzuciła tę praktykę – w 1996 i 2000 r.

Wilki na Alasce nie są gatunkiem zagrożonym, dlatego władze zgadzają się na polowanie na nie z powietrza, tłumacząc to celowością regulowania ich liczby. W ciągu ostatnich trzech lat w ten sposób zabito 423 sztuki, z tego 20 w tym sezonie. Według ekologów, od kul myśliwych ginie rocznie na Alasce 1500 wilków. Szacują oni liczbę drapieżników w tym stanie na 5000-6000, podczas gdy według władz jest ich 7000-11000.

Polowanie na wilki z powietrza są wyjątkowo skuteczne, nie dają bowiem wielkich szans wilkom na ucieczkę i schronienie. Stosowane były już w latach 60-tych ubiegłego wieku, również jako forma rozrywki. W tamtych latach w ten sposób uśmiercano tysiące wilków.

Pracownia na YouTube