PRACOWNIA 01.02.2012

Nie żyje Wisława Szymborska – obrończyni przyrody

Rospuda z lotu ptaka. Piotr Fiedorowicz

1 lutego w Krakowie w wieku 89 lat zmarła noblistka Wisława Szymborska. W ostatnich latach wiele razy stawała w obronie polskiej przyrody.

Zmarła polska poetka, eseistka, tłumaczka i felietonistka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności.

W 1996 roku była laureatką literackiej Nagrody Nobla. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki.

W ostatnich latach swojego życia Wisława Szymborska wiele razy była zaangażowana w działalność na rzecz ochrony polskiej przyrody.

  • W 1998 roku podpisała, zainicjowany przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot, Antyolimpijski „Apel o opamiętanie” przeciwko organizacji w Tatrach zimowych igrzysk olimpijskich. W treści apelu można przeczytać: „Dzisiaj, w jakimś amoku zachłanności, a może w nieuwadze będącej wynikiem szybkiego życia chcemy podeptać świętość Tatr w imię „promocji Polski, interesów politycznych i rozwoju”. /…/ Apelujemy o opamiętanie. Nie wolno dla doraźnych korzyści łamać prawa o ochronie przyrody i naruszać świętość pierwotnej harmonii tatrzańskiej przyrody”.
  • W 2007 roku aktywnie przyłączyła się do działań na rzecz ochrony Doliny Rospudy. Jej wypowiedź ozdobiła słynny billboard, który zawisł na przeciwko Ministerstwa Środowiska, który wzywał do uratowania cennej Doliny. Wsparła Apel Ludzi Kultury do Ministra Środowiska w obronie Rospudy, pod którym podpisało się kilkudziesięciu znanych ludzi.
  • W 2009 roku podpisała zainicjowany przez „Tygodnik Powszechny” List otwarty do premiera i ministra środowiska w sprawie utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego. „Byłoby ironią, gdyby region pretendujący do miana jednego z 7 naturalnych cudów świata pozostawał przez kolejne dziesięciolecia bez ochrony należnej wspólnemu – polskiemu, europejskiemu i światowemu dziedzictwu przyrodniczemu” – pisali sygnatariusze listu.

Billboard Rospuda
Billboard Rospuda

Jej postawa względem polskiej przyrody zasługuje na szczególne wyróżnienie. Wisława Szymborska zalicza się do nielicznych ludzi spośród znanych osób – wrażliwych na niszczenie przyrody, a zarazem domagających się jej ochrony.

Żegnamy Panią Wisławę Szymborską z wielkim smutkiem i żalem

Zarząd Stowarzyszenia
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Artykuły w Miesięczniku Dzikie Życie