PRACOWNIA 26.05.2006

Zakopane przegrało organizację mistrzostw świata

Zakopane przegrało walkę o zorganizowanie w 2011 roku narciarskich mistrzostwa świata w konkurencjach klasycznych. Mistrzostwa zorganizuje Oslo – taką decyzję podjął 25 maja Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

W głosowaniu za kandydaturą stolicy Norwegii opowiedziało się 12 osób, za drugą kandydaturą – Val di Fiemme głosowały 4 osoby. Zakopane nie otrzymało żadnego głosu.

Dla relacji telewizyjnej prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner powiedział, że Zakopane powinno się starać o organizację mistrzostw świata ponownie. Biorąc pod uwagę działania prowadzone od wielu lat przez polskich działaczy, należy się spodziewać, że stolica Tatr wystartuje do organizacji mistrzostw w 2013 roku. Sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego Grzegorz Mikuła podkreśla, że potrzeba cierpliwości. Według niego Polska ma możliwości zorganizowania zawodów pod Giewontem nie gorszych niż tych, które odbędą się w stolicy Norwegii.

Zakopane dotychczas organizowało już trzykrotnie mistrzostwa świata FIS, w latach 1929, 1939 i 1962 roku. Organizatorem MŚ w 2007 jest Sapporo (Japonia), natomiast dwa lata później czeski Liberec.

Nie od dziś wiadomo, że przygotowanie zawodów rangi mistrzostw świata jest kolejnym krokiem do zbliżania się Zakopanego do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich, których przeprowadzenie nie będzie mogło obyć się bez ingerencji w przyrodę Tatr.