PRACOWNIA 23.11.2010

Odstrzał łosi wstrzymany

Po protestach przyrodników i organizacji ekologicznych Minister Środowiska wstrzymał polowania na łosie. Do czasu wydania decyzji zabito 42 zwierzęta z zaplanowanych 90 do odstrzału.

Jak podały dzisiaj m.in. „Gazeta Wyborcza” i „Rzeczpospolita” Minister Środowiska wstrzymał odstrzał łosi. Do momentu wstrzymania polowań zabito w sumie 42 łosie, z czego połowę w dolinie Biebrzy. W sumie zabitych miało zostać 90 łosi w całej Polsce, w tym 37 w okolicach Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie żyje ich unikatowa reliktowa populacja.

Wstrzymanie odstrzału jest sukcesem organizacji ekologicznych, które wyraźnie domagały się decyzji ministra. Przedwczoraj w tej sprawie do Ministra prof. Andrzeja Kraszewskiego z wnioskiem o natychmiastowe wstrzymanie wykonania decyzji zezwalającej na odstrzał 90 łosi oraz jej unieważnienie wystąpiła Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Obecnie oczekujemy na oficjalną odpowiedź z ministerstwa.

Pracownia będzie monitorować sprawę, by w przyszłości nie dochodziło już do absurdalnych sytuacji odstrzału łosi w celach naukowych.

Czytaj również: