PRACOWNIA 06.10.2005

Tomasz Borucki „Prawda w sporze o Tatry W 50. rocznicę otoczenia Tatr Polskich ochroną przez powołanie Tatrzańskiego Parku Narodowego”

borucki-prawda-w-sporze-kadr.jpg

Z okazji jubileuszu 50-lecia utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego, a przede wszystkim w obliczu rosnącej presji na bezcenną przyrodę Tatr – przygotowaliśmy publikację poświęconą tym problemom. Spór o Tatry toczy się od dawna, a od kilku lat nabrał tempa i obrósł negatywnymi konsekwencjami. Przyroda Tatr jest zagrożona, wkraczają w nią nowe inwestycje narciarskie, rośnie lawina turystów, forsowany jest pomysł olimpiady zimowej, pazerni inwestorzy i urzędnicy robią wszystko, aby zakłamać obraz tej batalii. Książka Tomasza Boruckiego jest próbą przedstawienia tego, co się w Tatrach dzieje – z perspektywy historycznej, przyrodniczej oraz w kontekście obecnych sporów i nacisków, aby ten obszar służył prywatnym interesom.

Książka obala wiele mitów, jakimi posługuje się lobby inwestycyjno-samorządowe i służalczy wobec niego urzędnicy ministerialni i parkowi. Jest głosem pełnym troski o Tatry – o przyrodniczą niepowtarzalność oraz o długą i pełną wspaniałych postaw batalię o jej skuteczną ochronę. Autor we wstępie do książki napisał: „Na Podhalu mawiają, że są trzy rodzaje prawdy: cysto prowda, tys prowda i g...  prowda. Celem tej publikacji jest udokumentowanie „czystej prawdy” i tylko PRAWDY w sporze o Tatry, o istotę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to zaś skierowane głównie do wszystkich ludzi „dobrej woli”, a w szczególności do miłośników Tatr i mieszkańców Podtatrza – dotąd OBOJĘTNYCH na los „Wawelu polskiej przyrody”. Znalezienie prawdy w sporze o Tatry wydaje się na pozór zadaniem bardzo trudnym. W rzeczywistości jednak jest proste, jeśli tylko zastosujemy – cytując ks. prof. Józefa Tischnera – „myślenie według wartości”.

„Prawda w sporze o Tatry” jest kolejnym elementem prowadzonej przez Pracownię kampanii tatrzańskiej. Książka ma 150 stron, w tym 16-stronicową wkładkę z 34 ilustracjami na kredowym papierze.

Więcej o książce Prawda w sporze o Tatry

Cały dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na finansowanie kampanii w obronie Tatr.

Międzynarodowa akcja w obronie Tatr, 2002