PRACOWNIA 28.02.2009

Zenon Kruczyński nominowany do Sztormu Roku 2008

kruczynski-farba-znaczy-krew.jpg

Autor książki „Farba znaczy krew” został nominowany do nagrody Sztorm Roku w kategorii literatura przyznawanej przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej Trójmiasto”.

Plebiscyt Sztorm Roku organizowany jest po raz czwarty. Nagrody przyznawane są kategoriach siedmiu kategoriach – teatr, literatura, sztuki plastyczne, muzyka klasyczna, rock-jazz-muzyczna alternatywa, film i multimedia oraz organizator. Najciekawszych twórców i animatorów kultury wybiorą czytelnicy „Gazety” poprzez wysłanie SMS-a lub wypełniając kupon.

SMS-y można wysyłać już tylko do 1 marca. Aby zagłosować, należy wysłać SMS pod numer 70007 (koszt 0,61 zł z VAT). Na początku każdej wiadomości wpisz: SZTORM numer kandydata, na którego oddany zostanie głos oraz swoje imię i nazwisko, np.: SZTORM 5. jan kowalski.

Wszystkich mocno zachęcamy do oddania głosu na Zenka Kruczyńskiego i jego debiutancką książkę „Farba znaczy krew” (SMS: SZTORM 5).

Jak piszą dziennikarze „Gazety Wyborczej” powodów do nominacji książki Zenona jest kilka. „Po pierwsze – to bardzo mocna książka. Zarówno pod względem literackim, jak i na poziomie zawartego w niej przekazu. Jej głównym tematem jest myślistwo. Autor obnaża je z wszystkich mitów i wyobrażeń, kreowanych i podtrzymywanych przez samych miłośników polowania w jednym celu: żeby nie mówić wprost, że myślistwo to zabijanie. Tę prostą i szokującą prawdę autor podaje, posługując się językiem prostym i surowym, a przez to – o wiele mocniej przemawiającym do wyobraźni. Po drugie – książka ma bardzo nietypową konstrukcję. Autor zbudował ją z kilku, pozornie nieprzystających do siebie, ale jednak tworzących wspólną całość, elementów: wstrząsającego autobiograficzno-wspomnieniowego wyznania grzechów byłego myśliwego i serii wywiadów, pokazujących myślistwo z różnych stron: praktycznej, etycznej czy psychologicznej. Po trzecie wreszcie – ta książka rzeczywiście zdołała wywołać już spory sztorm. Z jednej strony w mediach, z drugiej – w środowisku myśliwych, mocno poruszonym obnażeniem wszystkich swych sekretów”.

Więcej o książce i autorze:

Zenon Kruczyński o polowaniu

Artykuły w Miesięczniku Dzikie Życie

Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych, 2011