PRACOWNIA 24.04.2006

Bogdan Hajduk przestał być dyrektorem Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Dyrektor Hajduk został odwołany przez Andrzeja Szweda Lewandowskiego, głównego konserwatora przyrody. Wśród przyczyn zwolnienia podano uchybienia wykryte podczas kontroli w Świętokrzyskim Parku Narodowym, przeprowadzonej na początku br.

Jednak prawdopodobnie głównym powodem zwolnienia był konflikt dyrektora z misjonarzami oblatami ze Świętego Krzyża, którzy mieli do niego pretensje o to, że pobierane są opłaty od pielgrzymów idących na Święty Krzyż. Były dyrektor nie był też zwolennikiem przekazania misjonarzom szpitaliku na Świętym Krzyżu oraz skrzydła klasztoru, w którym znajduje się obecnie muzeum przyrodnicze. Chciał też wprowadzić całkowity zakaz wjazdu samochodami na Święty Krzyż. Misjonarzy poparły władze, a szczególnie poseł PiS Przemysław Gosiewski, który często interweniował w ich sprawie w rządzie. Obecnie obowiązki dyrektora ŚPN pełni dr Stanisław Huruk, pracownik parku.

Czy mamy do czynienia z kolejną dymisją, która powodowana jest faktem stania na straży ochrony przyrody? Być może, tym bardziej, że misjonarze obecnie liczą na pozytywne rozwiązanie swoich spraw w porozumieniu z nowym dyrektorem parku.