PRACOWNIA 23.11.2013

Ściek zamiast wód leczniczych w Świeradowie-Zdroju?

Przez kilka miesięcy dziennikarze „Superwizjera” i „Uwagi!” TVN przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pracownia na rzecz Wszystkich Istot ustalali, skąd pochodzą ogromne ilości ścieków, zanieczyszczające rzekę Kwisę w uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. Już z w najbliższy poniedziałek emisja reportażu „Ściek czy Zdrój” w „Uwadze” TVN o 19:50, we wtorek w „Superwizjerze” TVN o 23:30.

W uzdrowisku nieczystości z pensjonatów płyną nielegalnie wprost do rzeki Reportaż TVN

Reportaż na stronie „Uwagi!” TVN

Ścieki zanieczyszczające codziennie rzekę Kwisę w znanym uzdrowisku Świeradów-Zdrój pochodzą z pensjonatów, hoteli, a nawet budynków należących do Urzędu Miasta, w tym z … oczyszczalni ścieków.

W programie „Ściek czy Zdrój” wziął udział Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Według niego może dojść do skażenia leczniczych wód, z których słynie miasto. W Kwisie znaleziono bakterie coli, powodujące między innymi sepsę czy zapalenie opon mózgowych u niemowląt. „To nie jest jeden hotel i to nie jest parę litrów. To jest planowa gospodarka ściekowa w postaci wylewania ścieków do rzeki. Jak będziemy taką ilość ścieków spuszczali do rzek, to tak naprawdę będą to martwe rzeki” – mówi Radosław Ślusarczyk.

Świeradów-Zdrój nazywany jest perłą Dolnego Śląska. W 2011 roku uzdrowisko przyciągnęło prawie 90 tysięcy turystów i kuracjuszy. Szczególnie słynne są tamtejsze wody radonowe pomocne na schorzenia układu krążenia, ruchu i układu pokarmowego.

Pomóż nam chronić przyrodę

Mówi ekspert

Miarą kultury narodu stwarzającego u siebie i dla siebie parki narodowe, jest umiejętność zachowania słusznej miary w ich urządzeniu i udostępnianiu.

prof. Władysław Szafer

polski botanik, wieloletni dyrektor Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórca polskich parków narodowych