PRACOWNIA 14.02.2013

Pilsko. Taśmociąg kaleczy 5-letniego chłopca

Podczas korzystania z taśmociągu na Pilsku doszło do nieszczęśliwego wypadku 5-letniego chłopca, który z bardzo poważnymi obrażeniami rąk trafił do szpitala w Bielsku-Białej. Do zdarzenia doszło na działającym nielegalnie taśmociągu.

W grudniu 2012 r. Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zgłosiło zniszczenia przyrodnicze i samowolę budowlaną na Pilsku w tym budowę taśmociągu do Prokuratury i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Żywcu (PINB).

Od 3 stycznia Komenda Powiatowa Policji w Żywcu prowadzi dochodzenie w sprawie wykonania przez firmę CTE z Istebnej robót budowlanych polegających na budowie przenośnika taśmowego bez uzyskania pozwolenia na budowę, czyli o przestępstwo z art. 90 Ustawy Prawo Budowlane.

PINB wstrzymał roboty budowlane dopiero w dniu 8 lutego br., pomimo tego że taśmociąg działał od początku sezonu narciarskiego. Inwestor świadomie użytkował taśmociąg, przez co łamał prawo.

PINB i Policja mieli pełną wiedzę, że taśmociąg na Pilsku działał niezgodnie z prawem, a mimo to nie podjęli skutecznych działań.

Członkowie Stowarzyszenia życzą 5 letniemu chłopcu, który uległ wypadkowi na taśmociągu, szybkiego powrotu do zdrowia. Stowarzyszenie wyraża chęć pomocy rodzinie dziecka w dochodzeniu swoich praw.

Jeszcze raz apelujemy do turystów, narciarzy i snowboardzistów o nie korzystanie z ośrodków narciarskich, których powstaniu bądź modernizacji towarzyszyło złamanie prawa i niszczenie cennej przyrody. Warto promować te ośrodki, które dbają o spełnianie wszystkich standardów, są bezpieczne dla ludzi i przyrody, a nie wspierać patologię i dokładać się do zysków opartych o lekceważenie prawa

mówi Grzegorz Bożek, rzecznik prasowy Stowarzyszenia

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoba kontaktowa: Grzegorz Bożek, Rzecznik prasowy PnrWI
tel. 665 831 257; e-mail: [email protected]
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra
tel.: (+48) 33 817 14 68

Pomóż nam chronić przyrodę

Mówi ekspert

Ochrona przyrody i krajobrazu nie jest wymysłem przyrodników i intelektualistów, lecz jedną z najszlachetniejszych akcji człowieka, którą trzeba popierać wszelkimi siłami, a przede wszystkim własnym zachowaniem się.

Władysław Midowicz

meteorolog i klimatolog, taternik, narciarz wysokogórski, działacz turystyczny, jeden z filarów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Pilsko taśmociąg 2013