Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Punkt honoru premiera

DODANE: 12-5-2007

Rospuda z lotu ptaka. Piotr Fiedorowicz

Jeśli Polska przegra przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości premier Jarosław Kaczyński zapowiedział możliwość budowy nad doliną Rospudy wiszącego mostu. Premier zachęcał też mieszkańców Augustowa do głosowania na „tak” w referendum w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy, które odbędzie się 20 maja.

Podczas swojej wizyty na Podlasiu 10 maja premier Jarosław Kaczyński, na konferencji prasowej na budowie obwodnicy, zapowiedział, że strona polska jest zdecydowana nawet zbudować nad doliną Rospudy „most zawieszony, tak żeby w ogóle nie tknąć tych bagien”.

Odnosząc się do faktu ewentualnej przegranej Polski przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości powiedział – „Jeżeli będzie negatywne to będziemy musieli szukać innego wyjścia. My podlegamy orzeczeniom tego sądu i od tego nie uciekniemy”. Zapowiedział jednak szukanie innego wyjścia, takim ma być właśnie budowanie „zawieszonego mostu”, przebiegającego jednak na trasie promowanej przez stronę rządową. Premier na razie jest jednak dobrej myśli, jeśli chodzi o postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Przy okazji konferencji zapewnił mieszkańców miasta, że obwodnica powstanie i namawiał ich do głosowania na „tak” w referendum w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy, które odbędzie się 20 maja. Według premiera referendum będzie sprawdzianem, czy da się w Polsce wybudować szybko autostrady. Wynik referendum ma być też „bardzo poważnym argumentem”, by przekonać UE, że obwodnica może biec wyznaczoną obecnie trasą.

Premier Kaczyński powiedział również, że wybudowanie tej trasy postawił sobie za punkt honoru, i że jej powstanie będzie zielonym światłem dla innych inwestycji drogowych w Polsce. Podkreślił też, że przyjechał do Augustowa, by poprzeć „polskie prawo do szybkiego rozwoju”. Dodał również, że to prawo jest dzisiaj przez niektórych w Polsce, a także poza Polską, kwestionowane.

Słowa premiera nie zaskakują, stanowisko polskiego rządu w sprawie budowy drogi przez dolinę Rospudy jest znane od wielu miesięcy. Już teraz jednak widać, że najbardziej znana dziś dolina w Polsce, ma stać się poligonem do testowania prawa Unii Europejskiej oraz platformą do promocji takiej wizji rozwoju Polski, w której jakość życia środowiska i człowieka, nie jest aż tak istotna.

Czytaj więcej: