PRACOWNIA 22.11.2005

Pluszcza ocalenie

pluszcz.jpg

Program ochrony pluszcza jest kontynuacją zeszłorocznego projektu „Czynna ochrona pluszcza i włochatki w Sudetach Środkowych”. W tym roku działania, które rozpoczęto 10 stycznia, zostały rozszerzone na całe Sudety, program realizowany był wspólnie z Studenckim Kołem Naukowym Ornitologów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pluszcz jest związany z południem kraju, z terenami górskimi o czystych potokach. Celem programu był montaż i późniejszy monitoring specjalnych budek. Na terenie całych Sudetów zamontowano ich 350.

Zadania były realizowane w porozumieniu ze społecznością lokalną, dla której organizowane były zajęcia edukacyjne i warsztatowe w szkołach i ośrodkach kultury. W ubiegłym roku odbyło się 30 takich spotkań.

Dzięki działaniom wałbrzyskiej Pracowni został osiągnięty cel zwiększenia i ustabilizowania populacji pluszcza. Obecnie ocenia się jego ilość na około 300 par, jednak może to być nawet o 150 więcej. Blisko 10% tych ptaków żyje w powiecie wałbrzyskim. Budki montowane były nawet w miastach Mieroszów i Głuszyca.