PRACOWNIA 29.10.2018

Bieg po czyste powietrze

smog-w-bystrej-bieg-674x440.jpg

Informacja prasowa inicjatywy obywatelskiej Smog w Bystrej

W ostatnią sobotę 27 października w Bystrej odbył się 5 Bieg o Złotą Szyszkę wiodący piękną doliną Beskidu Śląskiego oraz przez szczyty Szyndzielni i Klimczoka. Przy okazji tej sportowej imprezy lokalni działacze z inicjatywy Smog w Bystrej podnieśli sprawę jakości powietrza. Aktywiści wraz z biegaczami pokazali, że zdrowie mieszkańców oraz atrakcyjność gminy o uzdrowiskowych tradycjach zależą od rozwiązania problemu niskiej emisji.

Ostatniej zimy zdarzyły się jedynie trzy dni (na cztery miesiące!), gdy normy powietrza nie przekraczały dopuszczalnych stężeń szkodliwych pyłów – mówi Jolanta Kasprzyk, inicjatorka obywatelskiego ruchu Smog w Bystrej. – Takie imprezy sportowe rozsławiają naszą miejscowość, ściągają biegaczy i turystów, dlatego wszystkim powinno zależeć na poprawie jakości powietrza.

Tymczasem to właśnie bierność włodarzy w sprawie niskiej emisji spowodowała, że rok temu powstała oddolna inicjatywa w Bystrej, która za cel postawiła sobie poprawę powietrza w gminie Wilkowice. Dzięki działaniom edukacyjnym, współpracy z lekarzami, prezentacjom na zebraniach wiejskich, podejmowanym próbom współpracy z gminą, ruch Smog w Bystrej podnosi świadomość ludzi i zapoczątkowuje pozytywne zmiany, które wyjdą – dosłownie i w przenośni – na zdrowie regionowi.

Z problem niskiej emisji spotykam się w różnych częściach kraju, gdzie odbywają się podobne biegi jak ten o Złotą Szyszkę – mówi Jarosław Smoleń z Mysłowic, członek Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, uczestnik biegu – Dlatego łączenie biegania i troski o środowisko wydaje mi się sprawą oczywistą. To znakomita inicjatywa, która, mam nadzieję, będzie coraz bardziej popularna.

Wysoko na szlaku powietrze jest znakomite, ale nie trudno zauważyć z podbiegów na szczyt Klimczoka czy Szyndzielni trującej zawiesiny w dolinach. Zmianę powietrza przy wbieganiu do wioski odczuwa się szczególnie mocno – mówi Grzegorz Bożek z Krosna, uczestnik biegu i redaktor naczelny miesięcznika Dzikie Życie i kierownik Dzikie Życie RunTeamu. – Najwyższy czas zacząć przeciwdziałać smogowi zarówno na poziomie lokalnym, jak i państwowym.

Aktywistom ruchu antysmogowego, ale i mieszkańcom bardzo zależy na konkretnych działaniach. Dlatego tak wielkim zainteresowaniem cieszyła się niedawna debata kandydatów na wójta gminy Wilkowice zorganizowana właśnie przez ruch Smog w Bystrej*.

Liczymy, że nowe władze zajmą się rozwiązaniem problemu smogu. Mamy przecież przepiękne szlaki, idealne na górskie biegi z niesamowitymi widokami, o czym świadczy piąta edycja, cieszącego się ogólnopolskim zainteresowaniem Biegu O Złotą Szyszkę, organizowanego przez bielskie Stowarzyszenie Ultra Beskid Sport. Tymczasem od kilku lat w naszej miejscowości w okresie grzewczym strach jest wychodzić nawet na spacer. To nie do pomyślenia, że w miejscowości, do której od XIX wieku przyjeżdżali ludzi na kuracje układu oddechowego, gdzie do dzisiaj istnieje najważniejszy w regionie szpital pulmonologiczny, lokalne władze jak dotąd nie interesowały się tą kwestią w ogóle! – podsumowuje Jolanta Kasprzyk.

Kontakt:
Jolanta Kasprzyk, Smog w Bystrej, tel. 509 405 701, [email protected]