PRACOWNIA 16.05.2012

Uwolnić Paula Watsona, założyciela Sea Shepherd

seashepherd-tunczyk.jpg

Znany aktywista ekologiczny, założyciel i charyzmatyczny przywódca słynnej organizacji Sea Shepherd, jeden z założycieli Greenpeace, został zatrzymany w Niemczech. Grozi mu deportacja do Kostaryki, obciążenie wypłatą wysokich odszkodowań i wieloletnie więzienie.

Nie sposób znaleźć człowieka, który zrobiłby więcej lub choćby porównywalnie dużo dla obrony morskiej przyrody, w szczególności wielorybów, delfinów i fok, co Paul Watson ze swą organizacją, będącą od dziesięcioleci solą w oku pozbawionych wszelkich skrupułów lobbystów. Nie dziwi stawiany mu zarzut zadawania wielorybnikom dużych strat materialnych – działania Sea Shepherd zawsze miały charakter konfrontacyjny, obejmujący sabotaż, gdy zachodziła taka potrzeba. Inna kwestią jest postawiony jej zarzut celowego narażania życia i zdrowia ludzi – organizacja ta, zgodnie z zasadą niestosowania przemocy, unikała tego konsekwentnie.

Fakt zatrzymania Paula Watsona w Niemczech jest kuriozalny i rzuca cień na wizerunek tego kraju, tradycyjnie postrzeganego jako wysoce demokratyczny, pluralistyczny, przyjazny i proekologiczny. Tym bardziej w kontekście wydania aktywisty, którego jedyną „winą” jest aktywne przeciwstawianie się kryminalnym działaniom wielorybników.

Ruch ekologiczny w Europie i na świecie nie może obok tego skandalicznego faktu przejść obojętnie. Obrona morskich ekosystemów i wielkich ssaków morskich jest problemem globalnym, dotyczącym nas wszystkich.

Decyzja o ewentualnym zwolnieniu obrońcy morskiej fauny leży w rękach niemieckiej minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger. Dlatego bardzo ważne jest obecnie wywieranie na nią międzynarodowego nacisku.

Pisz do Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, e-mail: [email protected] i żądaj uwolnienia Paula Watsona.

Podpisz petycję

Czytaj również:

Więcej o Paulu Watsonie i jego organizacji Sea Shepherd:

Trailer filmu "Królestwo"