PRACOWNIA 29.10.2021

NIE dla rozbioru naszego dziedzictwa! – organizacje apelują do nowej Minister Klimatu i Środowiska

www-674-440-moskwa.png

Grupa 23 organizacji przyrodniczych i społecznych, wystosowała list otwarty do nowej szefowej resortu klimatu i środowiska, Anny Moskwy. Apel dotyczy planów zmniejszenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego o szczytową partię Łyśca. To niebezpieczny precedens – zauważają sygnatariusze listu.

[Pełna treść listu znajduje się tutaj]

Pierwszą próbę zmiany granic ŚPN podjął minister Michał Woś, wydając rozporządzenie w tej sprawie w ostatnim dniu swego urzędowania. Błędy proceduralne spowodowały, że kolejny minister, Michał Kurtyka, musiał wydać rozporządzenie ponownie. Autorzy apelu do minister Moskwy zauważają, że nowy dokument również jest niezgodny z prawem.

“Kolejni ministrowie odpowiadający za ochronę przyrody usiłują nam wmówić, że jeśli zabierzemy z serca parku narodowego cenny przyrodniczo teren i zastąpimy go większym, bezwartościowym, oddalonym od parku o kilka kilometrów - możemy się uważać za zwycięzców. Taka interpretacja jest niezgodna z Ustawą o ochronie przyrody i stanowi próbę kramarczenia naszym narodowym dziedzictwem” – zauważa Monika Stasiak ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Sygnatariusze listu do nowej minister wskazują, że Łysiec podobnie jak Wawel czy Zamek Królewski w Warszawie stanowi dziedzictwo wszystkich Polek i Polaków i nie może być traktowany jak przedmiot wymiany handlowej. Autorzy podkreślają również, że apel w obronie integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego podpisały główne instytucje naukowe w Polsce (w tym Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Instytut Ochrony Przyrody PAN) oraz niemal 40 tysięcy obywatelek i obywateli.

Organizacje wskazują, że wyłączenie Łyśca z ŚPN to zagrożenie nie tylko dla przyrody Parku. “Jako naród nie mamy żadnej gwarancji, że za Łyścem nie pójdą Giewont, droga do Morskiego Oka czy znaczne fragmenty Ojcowskiego Parku Narodowego (...). Tworzenie takich precedensów i szukanie w prawie luk służących do załatwiania konkretnych spraw, jest sprzeczne z interesem przyrody i ogromnej większości społeczeństwa.”

Sygnatariusze listu proszą Minister Klimatu i Środowiska o wycofanie się ze szkodliwego rozporządzenie oraz o spotkanie.

“Chcemy wierzyć, że nowa osoba w resorcie środowiska, będzie miała odwagę wycofać się ze starych, szkodliwych dla polskiej przyrody i kultury decyzji. Jak pisał klasyk: błądzić jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie – głupotą. Mamy nadzieję, że minister Moskwa nie powieli błędów swoich poprzedników i ocali integralność Świętokrzyskiego Parku Narodowego” – dodaje Monika Stasiak.

[Pełna treść listu do minister klimatu i środowiska jest dostępna tutaj]

Osoba do kontaktu:
Monika Stasiak, tel.: 516 827 053, e-mail: [email protected]