PRACOWNIA 17.03.2021

Społeczne poprawki do nowelizacji ustawy ooś

oos.jpg

Koalicja organizacji pozarządowych (Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Fundacja Frank Bold, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Greenpeace Polska, Fundacja WWF Polska) w związku z trwającymi w Senacie pracami legislacyjnymi dotyczącymi nowelizacji ustawy ooś przedstawia społeczne poprawki do ww. projektu.

Zobacz poprawki do projektu nowelizacji ustawy ooś

Procedowany projekt dotyczy kluczowych dla obywateli kwestii współdecydowania o środowisku, jest także istotny dla jakości prowadzonych w naszym kraju procesów inwestycyjnych. Stanowi on także odpowiedź na toczące się przed Komisją Europejską postępowanie dotyczące braku prawidłowej transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko.

Rządowa propozycja, choć wprowadza do ustawy także pozytywne zmiany, to w wielu miejscach zawiera błędy i niedociągnięcia, które w akcie prawnym takiej wagi nie powinny mieć miejsca.
Dodatkowo podczas procedowania projektu zmiany ustawy w Sejmie odrzucono wniosek strony społecznej o wysłuchanie publiczne, a sam proces przyjęcia nowelizacji przez Sejm przebiegł w ekspresowym tempie. Zaprezentowane poprawki stanowią więc głos społeczeństwa, który mamy nadzieję zostanie usłyszany. Wierzymy, że zaproponowane przez organizacje poprawki spotkają się z uznaniem rządzących i zostaną wdrożone dla poprawy stanowienia prawa środowiskowego w Polsce.

Kontakt:
Sylwia Szczutkowska, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 512281664, e-mail: [email protected]

Deklaracje podatkowe

Przekaż 1,5%

Wesprzyj nasze działania przekazując 1,5% swojego podatku. Pobierz bezpłatny, bezpieczny program do rocznego rozliczenia podatkowego PIT.

Pomóż nam chronić przyrodę

Mówi ekspert

Przejścia dla zwierząt powinny być dostosowane do specyfiki szlaków, którymi zwierzęta wędrują od setek lat. Powinny być tak skonstruowane, żeby ich szerokość była dla zwierząt optymalna.

prof. Adam Wysokowski

Zakład Dróg i Mostów w Instytucie Budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zwierzęta na przejściach