PRACOWNIA 26.11.2019

Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać polowań? DZIAŁAJ TERAZ, taka okazja może już się nie powtórzyć!

wylacz-ziemie-z-ol-674x440.png

Chcesz pozbyć się myśliwych z własnej ziemi? Obawiasz się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich? Nie lubisz, jak samochody terenowe rozjeżdżają Ci las albo pole? A może boisz się, że strzały wystraszą twoich gości, a turyści zniechęceni polowaniami w bliskiej okolicy przestaną odwiedzać twoją miejscowość?

Zacznij działać

Teraz nastał najlepszy moment by na zawsze wyprosić myśliwych z należącej do Ciebie ziemi. Do tej pory nie mogliśmy ich nie wpuścić, musząc znosić reżim polowań narzucony prawem łowieckim, jeszcze z czasów PRL. Dotychczasowe obwody łowieckie wyznaczone zostały jednak z pogwałceniem konstytucyjnego prawa własności, a Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę tego stanu rzeczy. Dziś, jako obywatele, po raz pierwszy możemy skorzystać z prawa do wyłączenia naszych gruntów z obwodów łowieckich i zakazania polowania. Taką możliwość dają nam zeszłoroczne zmiany w prawie łowieckim. Taka okazja może więcej się nie powtórzyć!

Jak tego dokonać?

Sejmiki wojewódzkie właśnie kończą opracowywanie projektów nowych uchwał o podziale Polski na obwody łowieckie. W kolejnych województwach trwają lub za chwilę zaczną się 21-dniowe konsultacje publiczne tych uchwał. To ważny moment, w którym każdy obywatel, a w szczególności właściciel lub użytkownik wieczysty ziemi, może zgłosić uwagi do projektu z wnioskiem o wyłączenie swojego terenu z nowego planu obwodów łowieckich. Wyłączenie oznacza, że myśliwi nie będą tam mogli polować, ani wykonywać żadnych innych czynności z zakresu tzw. gospodarki łowieckiej. Nie będzie im wolno na waszym terenie budować i użytkować ambon myśliwskich, dokarmiać zwierząt na nęciskach, czy po prostu wjeżdżać samochodami.

Wnioskując o wyłączenie swojej ziemi z obwodu łowieckiego trzeba pamiętać o spełnieniu i wykazaniu warunków określonych w nowym prawie łowieckim. Wnioskujący muszą posiadać nieruchomość o „szczególnych właściwościach” lub prowadzić działalność, która albo istotnie utrudnia gospodarkę łowiecką, lub którą prowadzenie gospodarki łowieckiej istotnie ogranicza czy wręcz uniemożliwia. Kto w praktyce spełnia te warunki? Na przykład każdy, kto prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, działalność rekreacyjną i turystyczną, edukacyjną, czy inną związaną z obecnością ludzi. A także m.in. właściciele upraw ekologicznych, czy wymagających częstego doglądania, hodowcy zwierząt, które mogą być płoszone przez polowania albo narażone na postrzelenie.

Ważna informacja dla rolników

Wyłączając z obwodu łowieckiego ziemię, którą uprawiacie, a na której dziki, sarny i jelenie wyrządzają szkody w płodach rolnych, zachowujecie prawo do odszkodowań. Różnica polega na tym, że odtąd odpowiedzialność za ich wypłatę przeniesiona zostaje z lokalnego koła łowieckiego lub nadleśnictwa zarządzającego waszym terenem na Skarb Państwa. Ewentualne szkody w waszych uprawach szacowane będą przez rzeczoznawcę wyznaczonego z urzędu, a nie przez np. myśliwych z koła łowieckiego, będziecie więc mogli spodziewać się sprawiedliwszych odszkodowań. Mimo że myśliwi budują swój wizerunek, jako przyjaciół rolników, wielu właścicieli upraw ma poważne problemy z wyegzekwowaniem od nich godnych wypłat za wyrządzone szkody. Sprawy te wielokrotnie kończyły się w sądzie.

Konsultacje społeczne nowych uchwał Marszałków Województw o podziale województwa na obwody łowieckie:
Świętokrzyskie – zakończone 20 listopada 2019;
Pomorskie – zakończone 21 listopada 2019;
Dolnośląskie – trwają do piątku 29 listopada 2019;
Lubelskie – trwają do piątku 29 listopada 2019;
Zachodniopomorskie – od 29 listopada do 20 grudnia;
Pozostałe województwa – grudzień 2019, daty będą znane wkrótce.

Uwagi do projektu można składać wyłącznie pisemnie bądź za pośrednictwem ePUAP. Na stronach www.zakazpolowania.plwww.niechzyja.pl znajdują się wzory pism, jakie obywatele mogą kierować do urzędu marszałkowskiego oraz szczegółowe informacje odnośnie całej procedury wyłączania ziem z obwodów łowieckich i ustanawiania zakazu polowania.

Informację przygotowała koalicja Niech Żyją!

Kontakt:
Krzysztof Wychowałek, tel. 42 632 81 18, [email protected]

Zenon Kruczyński o polowaniu

Artykuły w Miesięczniku Dzikie Życie

Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej przed siedzibą PiS