Profesor Henryk Skolimowski nie żyje
6 kwietnia, w wieku 88 lat, zmarł Profesor Henryk Skolimowski, twórca eko-filozofii.
Henryk Skolimowski działał głównie w Stanach Zjednoczonych. Stworzył eko-filozofię, będącą odłamem filozofii ekologicznej, którą rozwijał od połowy lat 70. XX wieku. Skolimowski pisał oraz publikował dzieła głównie po angielsku.
Naczelną ideą eko-filozofii jest całościowe postrzeganie rzeczywistości, przeciwstawne mechanistycznemu i pozytywistycznemu paradygmatowi poznania, wywodzącemu się z tradycji kartezjańsko-newtonowskiej. Integralnym składnikiem obrazu rzeczywistości jest ludzki umysł, który ma charakter niezbywalny i współtworzący świat.
Drugim składnikiem paradygmatu poznawczego eko-filozofii jest podejście ewolucyjne, dostrzegające jedność, wzajemne powiązanie i celowość całej rzeczywistości, w szczególności życia biologicznego, świata i kosmosu. Naczelną ideą to odzwierciedlającą jest hasło The World as Sanctuary („Świat jako Sanktuarium”). Świat jest miejscem przyjaznym człowiekowi, wymagającym szacunku i czci, a nie mechanistycznym zegarem i terenem do egoistycznej eksploatacji. Zakłada to rozwój wewnętrzny człowieka, który wraz z rozwojem świadomości, duchowości i wrażliwości świadczy o naszym człowieczeństwie.
Profesor w 1991 r. powołał do życia Katedrę Filozofii Ekologicznej na Wydziale Organizacji i Zarządzania w Politechnice Łódzkiej, która działała do 1997 r.
Henryk Skolimowski urodził się w 1930 r. w Warszawie. Ukończył Politechnikę Warszawską, a następnie Uniwersytet Warszawski, gdzie uzyskał magisterium z filozofii pod kierunkiem Tadeusza Kotarbińskiego. Doktorat uzyskał w Oxfordzie w 1964 r. Wykładał na uniwersytetach amerykańskich do 1993 r., głównie Południowokalifornijskim i Ann Arbor w Michigan. Jest autorem kilkudziesięciu książek przetłumaczonych na kilkanaście języków i ponad 500 artykułów. Autor eko-filozofii, koncepcji umysłu partycypującego, eko-teologii, tomików wierszy i rzeźb w marmurze. Ostatnie prace Profesora poświęcone były filozofii światła.
Nasz Miesięcznik poświęcił Profesorowi numer 11/2016, w którym znalazło się kilka artykułów na temat jego działalności, w tym wywiad „W stronę światła” przeprowadzony przez Mikołaja Niedka.
Żegnamy Profesora Henryka Skolimowskiego z wielkim smutkiem i żalem.
Zarząd Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Redakcja Miesięcznika Dzikie Życie