PRACOWNIA 21.12.2017

W Bystrej zainstalowano pierwszy w gminie czujnik jakości powietrza

smog-w-bystrej-674x440.jpg

Dzięki Stowarzyszeniu Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wieś Bystra k. Bielska-Białej dołączyła do programu pozwalającego na monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy on-line. W poniedziałek, 18 grudnia stężenie rakotwórczego pyłu PM2.5 ponad 300% przekraczało europejskie normy.

Kilka dni temu w gminie Wilkowice pojawił się wreszcie pierwszy czujnik jakości powietrza. Mierzy on m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Sensor znajduje się na budynku Pracowni na rzecz Wszystkich Istot przy ul. Jasnej 17 w Bystrej. Dzięki sensorowi mieszkańcy na żywo będą mogli śledzić jego działanie. Czujnik jest już zintegrowany z systemem Inteligentnym Systemem Monitorowania Jakości Powietrza Airly, dzięki któremu każdy może sprawdzić aktualną jakość powietrza w Bystrej. Link do bystrzańskiego sensora na platformie Airly: https://map.airly.eu/pl/#latitude=49.76031&longitude=19.06935&id=1073


Indeks jakości powietrza, szczegółowe parametry
Indeks jakości powietrza, szczegółowe parametry

System posługuje się indeksem CAQI, czyli wskaźnikiem godzinowej jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (CAQI) składa się z wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

Airly przygotowuje także szczegółowe prognozy jakości powietrza na najbliższe 24 godziny oraz tworzy miesięczne raporty dla miast i gmin. Dzięki aplikacjom na systemy Android i iOS, aktualną jakość powietrza można sprawdzić też na telefonie komórkowym.

„To bardzo dobra wiadomość, że w Bystrej jest taki punkt pomiarowy. Ważne jest aby ludzie zobaczyli jak wielkim zagrożeniem dla ich zdrowia i środowiska jest smog. Teraz mieszkańcy, znając stan jakości powietrza, będą mogli w pełni świadomie planować swoje spacery, wycieczki czy nawet treningi sportowe” – mówi Jolanta Kasprzyk, mieszkanka Bystrej


Od kilku dni mieszkańcy Bystrej, a także przebywający w gminie Wilkowice turyści mogą sprawdzać stan jakości powietrza. Fot. Rafał Banaszak
Od kilku dni mieszkańcy Bystrej, a także przebywający w gminie Wilkowice turyści mogą sprawdzać stan jakości powietrza. Fot. Rafał Banaszak

Jakość powietrza w Bystrej pozostawia wiele do życzenia. Prognoza najbliższe 24 godziny przewiduje, że wartości indeksu CAQI wahać się będą od 60 do 75, co oznacza średnie lub wysokie stężenia niebezpiecznych pyłów. To prawie tak, jakbyśmy wszyscy byli biernymi palaczami. W takie dni lepiej unikać aktywności poza domem. Szczególnie narażone są osoby z chorobami układu oddechowego, astmą, alergicy, a także kobiet w ciąży, dzieci i osoby starsze, ale negatywny wpływ smogu na zdrowie odczuwają wszyscy.

Powodem złej jakości powietrza jest tzw. niska emisja, czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Jej główną przyczyną jest ogrzewanie domów węglem niskiej jakości, odpadami lub drewnem, a także korzystanie z przestarzałych pieców.

„Jeśli chcemy skutecznie walczyć ze smogiem konieczne jest całkowite odejście od paliw kopalnych, których spalanie jest główną przyczyną problemów z tzw. niską emisją” – podkreśla Grzegorz Bożek z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot

Od kilku dni działa też specjalna strona na Facebooku poświęcona jakości powietrza w Bystrej "Smog w Bystrej" - prosimy o udostępnianie.

Więcej informacji:
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Radosław Ślusarczyk, tel. 660 538 329


Zapis jakości powietrza w Bystrej 21 grudnia 2017 roku z godziny 11.00. Stan jakości można sprawdzać on-line dzięki aplikacji Airly.
Zapis jakości powietrza w Bystrej 21 grudnia 2017 roku z godziny 11.00. Stan jakości można sprawdzać on-line dzięki aplikacji Airly.

.

Muszą zostać w Ziemi

Niewygodna prawda o węglu

Jakość powietrza w Bystrej