Przedstawicielka Pracowni na Szczycie Klimatycznym w Nowym Jorku
23 września 2014 r. na zaproszenie Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-moona, do Nowego Jorku przyjadą światowi przywódcy i liderzy z sektora finansów, biznesu oraz społeczeństwa obywatelskiego, by wziąć udział w Szczycie Klimatycznym. Jego uczestnicy mają zademonstrować wolę polityczną do zawarcia w Paryżu w grudniu 2015 r. wiążącego porozumienia na rzecz zażegnania kryzysu klimatycznego i zatrzymania ocieplenia planety. Europejskie organizacje społeczne reprezentuje Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, która jest jedną z 13 przedstawicielek i przedstawicieli organizacji społecznych z całego świata.
Tej jesieni Nowy Jork stanie się miejscem, gdzie podejmowane będą decyzje dotyczące światowej polityki wobec najpoważniejszego wyzwania, przed którym kiedykolwiek stanęła ludzkość – globalnej zmiany klimatu. Warto, aby politycy, którzy wezmą w nim udział – a z polskiej strony będą to: prezydent Bronisław Komorowski, były minister środowiska Marcin Korolec, główny negocjator Tomasz Chruszczow i Krzysztof Bolesta, doradca ministra środowiska – zrozumieli powagę tego wyzwania i je podjęli.
Misją mojego wyjazdu jest zwrócenie uwagi międzynarodowej opinii publicznej na rozdźwięk między oczekiwaniami polskiego społeczeństwa a polityką rządu, która czyni z Polski węglowy skansen Europy. Przykładem jest forsowanie planu budowy Elektrowni Północ – wbrew faktom, logice i interesom obywateli
komentuje Diana Maciąga, przedstawicielka Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Polskiego Ruchu Klimatycznego i społecznej inicjatywy Stop Elektrowni Północ.
Polska ma w kwestii ograniczania emisji gazów cieplarnianych bardzo wiele do nadrobienia, a obecna polityka energetyczna naszego kraju jest niespójna. Dalsze uzależnianie od energetyki opartej na węglu przy jednoczesnym blokowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii jest krótkowzroczne i spycha nasz kraj na margines. Polska, zamiast rozwijać energetykę prosumencką, rozbudowuje właśnie, nakładem gigantycznych środków, Elektrownię Opole o sześć nowych bloków energetycznych. Zdaniem specjalisty, prof. Jana Popczyka z Politechniki Śląskiej, takie działania „zabetonują” zmiany w naszym systemie na 50 lat.
Szczyt Klimatyczny w siedzibie głównej ONZ poprzedzi „People’s Climate March” (Obywatelski Marsz Klimatyczny), który przejdzie dzisiaj o 17.30 polskiego czasu ulicami Nowego Jorku. Będzie to największa w historii demonstracja poparcia dla działań gwarantujących ochronę klimatu. Udział w marszu zapowiedziało ponad 1000 organizacji społecznych z całego świata reprezentujących głos ponad 100 milionów ludzi a także sam Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoba kontaktowa: Diana Maciąga (Nowy Jork)
tel. (001) 646-704-7183; e-mail: [email protected]
Osoba kontaktowa: Radosław Ślusarczyk
tel. 660 538 329; e-mail: [email protected]
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra
tel.: (+48) 33 817 14 68