PRACOWNIA 28.02.2006

Stop kłusownikom!

sowa-fotolia-76327186-subscription-monthly-xl.jpg

Każdego roku z rąk kłusowników ginie mnóstwo ptaków drapieżnych, nierzadko ginących gatunków, które są bestialsko mordowane. Łupem padają najczęściej myszołowy i jastrzębie, ale także sowy i inne, zarejestrowano nawet przypadek morderczego „trofeum” z orła bielika.

Zagrożeniem dla ptaków są w głównej mierze pułapki. Łapane są m.in. w druciane klatki, inną niezwykle brutalną formą są automatyczne zapadki (tzw. „żelaza”), które odcinają im szpony, powodując, że ptak umiera później w ogromnym stresie i męczarniach. Walczy o życie jeszcze przez dłuższy czas, bez możliwości zdobycia pokarmu, nie mogąc nawet usiąść.

Skala problemu jest ogromna. Jeśli założymy, że jedna klatka odwiedzana jest przez kłusownika co 2 czy 3 dni, oznacza to śmierć kilkudziesięciu ptaków drapieżnych w ciągu jednej zimy. W skali kraju giną dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy ptaków!

Jak wykryć ten bestialski proceder i jak z nim walczyć? Pułapki są stosunkowo łatwe do wykrycia. Przede wszystkim z racji dość dużych rozmiarów. Dwa, z konieczności wystawiania ich w miejscu przyciągającym wzrok wabionego drapieżnika, czyli w miejscu dobrego dolotu. Najczęściej są to specjalnie przygotowane podesty, ale czasami wierzchołki stogów słomy, czy dachy zabudowań gospodarczych. Cóż robić po takim znalezisku? Najlepiej niezwłocznie zadzwonić na policję (pod numer 112 lub 997) i wskazać miejsce, lub adres gdzie znajduje się klatka. Kłusownictwo poza tym, że jest barbarzyństwem, jest też niezgodne z prawem i sprzeczne z wieloma artykułami ustawy o ochronie przyrody, a wymiar kar może sięgać nawet pozbawienia wolności! Gwarantuje to ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880).

Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” zachęca wszystkich do przyłączenia się do akcji.

Włączyć do akcji może się każdy, informując o przypadkach znalezienia klatek, można anonimowo, wpisując szczegóły w specjalnie założonym temacie na Forum „Bociana”. Zależy nam także na nagłośnieniu akcji – zapraszamy wszelkie media do współpracy, chętnie pomożemy w przygotowaniu materiałów do druku lub na strony internetowe. Towarzystwo zaprasza również wszystkie instytucje i organizacje, które mogą pomóc w likwidacji tego procederu – jednostki Lasów Państwowych, koła łowieckie, organizacje pozarządowe.

Krwawy rytuał w Spale