Kłamstwa o Pilsku na antenie Polskiego Radia Katowice
W nawiązaniu do audycji radiowej nadanej w dniu 24 listopada 2014 r. przez Radio Katowice, której tematem była sytuacja inwestycji narciarskich na górze Pilsko, informujemy, że zawarte w niej wypowiedzi mijają się z prawdą.
Osoby związane z inwestycją dopuściły się rażącego przekłamania stanu faktycznego sprawy, czym wprowadzono w błąd opinię publiczną.
„Wszystko będzie w porządku, że inwestor działał zawsze zgodnie z prawem (…). Wiele tych kąsań pseudoekologów było, skończyły się pomówieniami. Wszystko sądy odrzuciły. Tym inwestycjom to nie zagrozi” – Tadeusz Sołek, przedstawiciel społeczności lokalnej (Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki, Sportu i Rekreacji Korbielów-Pilsko)
„(…) jest tu wszystko udokumentowane, zgodnie z prawem polskim” – Leszek Ł., inwestor, właściciel ośrodka narciarskiego Pilsko
Tymczasem prawda jest zgoła odmienna. Stan faktyczny rozwoju inwestycji na Pilsku wygląda następująco:
- Decyzja środowiskowa dla wyciągu krzesełkowego nr 1 z Kamiennej na Solisko została uchylona, trwa procedura unieważniania pozwolenia na budowę. Po jej uchyleniu wyciąg nie będzie mógł być eksploatowany.
- Decyzja środowiskowa dla wyciągu krzesełkowego nr 5 i 6 z Hali Szczawiny na Halę Miziową została uchylona, trwa procedura unieważniania pozwolenia na budowę.
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ) odmówił uzgodnienia środowiskowych uwarunkowań dla stałego wyciągu orczykowego nr 8, co oznacza, że Wójt Jeleśni będzie zmuszony odmówić wydania decyzji środowiskowej.
- Budowa wyciągu na Buczynkę prowadzona jest na podstawie wadliwych dokumentów. Wójt Jeleśni wydał postanowienie o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wbrew opinii RDOŚ. Decyzja Wójta nieuwzględniająca opinii RDOŚ spowoduje unieważnienie postanowienia Wójta i dalszy paraliż inwestycyjny.
- Za szczególnie skandaliczną należy uznać wypowiedź właściciela ośrodka narciarskiego Pilsko, dotyczącej rzekomego „działania zgodnie z prawem polskim” w sytuacji, w której za złamanie prawa budowlanego toczy się przeciwko niemu proces karny.
Przypomnijmy, że osobom z firmy CTE Sp. z o.o. z Istebnej wytoczono proces karny: Leszkowi Ł. za nielegalną budowę taśmociągu, Dariuszowi Ł. za doprowadzenie do wypadku małego dziecka, do którego doszło na bezprawnie użytkowanej samowoli. Za przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu oraz samowolę budowlaną oskarżonym grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.
Ewidentne wątpliwości budzi obiektywizm Polskiego Radia Katowice: dziennikarz realizujący materiał nagrywa wypowiedzi pracowników w tajemnicy, bez ich uprzedzenia. To już drugie tego typu działanie dziennikarzy Polskiego Radia Katowice podczas realizacji materiałów o sytuacji na Pilsku.
Prowadzenie otwartej dyskusji na prawdziwe i merytoryczne argumenty najwyraźniej nie jest na rękę ani inwestorowi ani subiektywnemu w tej sprawie dziennikarzowi polskiego radia. Gdyby wkładano tyle wysiłku w dochowywanie standardów, ile w czarowanie słuchaczy nieprawdziwymi informacjami, to Pilsko byłoby dziś jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce
mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoba kontaktowa: Radosław Ślusarczyk
tel. 660 538 329; e-mail: [email protected]
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra
tel.: (+48) 33 817 14 68