PRACOWNIA 11.11.2007

„Odkrywanie Natury. Praktyka głębokiej ekologii” – nowa książka Pracowni

odkrywanie-natury-kulik-kadr.jpg

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wydało album Rysia Kulika „Odkrywanie natury. Praktyka głębokiej ekologii”. Książka, jak pisze we wstępie Wojciech Eichelberger, to zapis spokojnej, mądrej i głębokiej refleksji nad naszą ludzką kondycją, która jak w powiększającym zwierciadle odbija się i ukonkretnia w naszym stosunku – nie tylko do przyrody – lecz do wszystkiego, co nas otacza. Wydanie albumu Rysia Kulika jest częścią projektu „Przyroda wokół nas bezcennym dziedzictwem społecznym – prośrodowiskowa kampania edukacyjna Dzika Polska”, realizowanego przez stowarzyszenie od lutego br., którego głównymi elementami są edukacja, publikacja wydawnictw i prowadzenie interwencji przyrodniczych.

Zamów książkę

Autor książki, Ryś Kulik, jest doktorem psychologii i miłośnikiem przyrody – na co dzień pracuje w Uniwersytecie Śląskim. Od początku lat 90-tych związany jest z ruchem ekologicznym i miesięcznikiem Dzikie Życie. Jest trenerem psychologicznego treningu grupowego, autorem książek i artykułów naukowych poświęconych problematyce relacji człowiek-środowisko. W swojej pracy inspirację czerpie głównie z bliskiego kontaktu z naturą, a także z filozofii głębokiej ekologii, psychologii humanistycznej i transpersonalnej.

Główne przesłanie książki jest bardzo proste. Wypływa ono z założenia, że współczesna cywilizacja jest destrukcyjna dla przyrody i ostatecznie dla samego człowieka. Dzieje się tak, między innymi, ponieważ ludzie przestali zadawać sobie głębokie pytania dotyczące tego, kim są i czym jest życie. Ta książka prowokuje do zadawania głębokich pytań, do otrząśnięcia się z letargu, zachęca do życia bardziej uważnego i świadomego, bo tylko takie życie jest pełne i ostatecznie pozwala z większą troską odnosić się do świata i samego siebie

mówi autor książki w wywiadzie dla miesięcznika Dzikie Życie i dodaje

Zależy mi na tym, żeby książka trafiła do zwykłych ludzi. Jest ona dla każdego, kto poszukuje wspomnianej przeze mnie pełni i pragnie żyć pięknie. Ale uwaga! Ta książka nie jest do przeczytania. To przede wszystkim zachęta do praktykowania, czyli wyjścia poza słowa, które są martwe. Tekst jest tylko punktem wyjścia, później trzeba książkę odłożyć i po prostu żyć.

Publikacja jest nieodpłatna

Wywiad z autorem książki: Najważniejsza jest praktyka i doświadczanie życia (Dzikie Życie, 2007, nr 11)

Publikacja książki Rysia Kulika jest częścią projektu Przyroda wokół nas bezcennym dziedzictwem społecznym – prośrodowiskowa kampania edukacyjna Dzika Polska, którego jednym z ważniejszych elementów jest wystawa Dzika Polska pokazująca piękne miejsca przyrodnicze, które są zagrożone zniszczeniem, a które należy chronić – wystawie towarzyszą ponadto warsztaty edukacji ekologicznej.
Ważnym elementem projektu jest szkolenie Strażników Miejsc Przyrodniczo Cennych. Właśnie Strażnicy bronią zagrożoną przyrodę przed różnego rodzaju inwestycjami lub przed źle prowadzoną gospodarką. Podejmowane w tym roku interwencje skutecznie bronią przyrody w wielu miejscach, głównie przeciwdziałają destrukcyjnemu wpływowi turystyki masowej (góra Kotarz w Beskidzie Śląskim, góra Jasło w Bieszczadach, okolice Muszyny w Beskidzie Sądeckim, Mogielica w Beskidzie Wyspowym, Pilsko w Beskidzie Żywieckim, Kasprowy Wierch w Tatrach).

Dzięki realizacji projektu Dzika Polska udaje nam się mądrze i skutecznie edukować społeczeństwo oraz prowadzić wiele interwencji, a przez to chronić cenne przyrodniczo miejsca w Polsce

mówi Grzegorz Bożek z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot

Kontakt do autora książki: Ryszard Kulik, e-mail: [email protected]

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoba kontaktowa: Grzegorz Bożek, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia
tel. 665 831 257; e-mail: [email protected]
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra k. Bielska-Białej
tel.: 33 817 14 68


 

Publikacja została opublikowana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej w ramach projektu „Przyroda wokół nas bezcennym dziedzictwem społecznym – prośrodowiskowa kampania edukacyjna Dzika Polska”, realizowanego obecnie przez PnrWI. Za treść tego dokumentu odpowiada Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

Puszcza Białowieska

Międzynarodowa akcja w obronie Tatr, 2002