PRACOWNIA 22.10.2012

Odżył kolejny sen o zimowych igrzyskach

Władze Krakowa, Zakopanego i przedstawiciele Słowacji podjęli decyzję, że razem będą się starać o organizację Olimpiady zimowej w 2022 r. Dla Tatr to kolejne zagrożenie ze strony inwazyjnej infrastruktury, w tym tunelu pod górami, łączącego Zakopane z jedną z miejscowości na Słowacji.

Co godne podkreślania, propozycja wspólnej organizacji igrzysk ma o wiele większe szanse powodzenia niż odrębne kandydatury Zakopanego i Popradu zgłaszane w latach 90-tych. Wtedy obie przepadły z kretesem, Zakopane osiągnęło najgorszy wynik wśród wszystkich kandydatów, zaś Poprad przedostatni wynik – zwyciężył Turyn, który w 2006 roku zorganizował igrzyska.

Już teraz wiadomo, że najbardziej kontrowersyjne zawody, czyli konkurencje narciarstwa alpejskiego, odbyłyby się na Słowacji (Jasna pod Chopokiem). Równie uciążliwa z punktu widzenia ochrony środowiska, jak trasy narciarskie, byłaby budowa i eksploatacja kompleksu bobslejowego, pierwotnie planowanego w Krynicy. Na razie nie wiadomo gdzie taki obiekt miałby powstać.

Największym zagrożeniem dla przyrody będzie pomysł budowy tunelu pod Tatrami, który łączyłby Zakopane z miejscowością Štrbské Pleso. Taka budowa prowadzona byłaby praktycznie w całości na terenie parków narodowych.

Idea organizacji igrzysk ma wsparcie Polskiego Związku Olimpijskiego, wstępną akceptację polskiego rządu. Na organizację igrzysk będzie potrzeba od 4 do 5 mld. zł – jedną trzecią kosztów pokrywa Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Warto przypomnieć, że Kraków jako potencjalny organizator igrzysk pojawiał się już w czasach starań organizacji olimpiady przez Zakopane pod koniec lat 90-tych (wtedy Kraków wydał 1,8 mln zł na nieudaną promocję) oraz w 2001 roku, gdy ówczesny prezydent miasta Andrzej Gołaś rzucił pomysł, by Kraków został gospodarzem zimowych igrzysk w 2014 roku.

Dodatkowo warto nadmienić, że Zakopane już cztery razy w ostatnich latach starało się o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznych (ostatnio w tym roku), za każdym razem sromotnie przygrywając rywalizację z innymi kandydaturami.

Decyzja o tym, kto zostanie gospodarzem ZIO 2022 Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapadnie podczas sesji MKOl w 2015 r. Jak dotąd chęć organizacji wyraziły: St. Moritz (Szwajcaria), Barcelona (Hiszpania) i Oslo (Norwegia). Prawdopodobne jest również przystąpienie do walki o prawo organizacji igrzysk przez Ukrainę, która na miejsce ich przeprowadzenia wybrała Czarnohorę w Karpatach (pisał o tym Jakub Łoginow w artykule „Olimpiada pod Howerlą” w „Tatry TPN”, zima 2012).

Czytaj również:

Pomóż nam chronić przyrodę

Mówi ekspert

Miarą kultury narodu stwarzającego u siebie i dla siebie parki narodowe, jest umiejętność zachowania słusznej miary w ich urządzeniu i udostępnianiu.

prof. Władysław Szafer

polski botanik, wieloletni dyrektor Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórca polskich parków narodowych