Co łączy Polaków niezależnie od tego, na którego Prezydenta głosowali [BADANIE OPINII]

Trzy czwarte ankietowanych Polaków chce, by Prezydent zajął się ochroną przyrody i ochroną kraju przed skutkami zmian klimatu. Dla dwóch trzecich, ochrona przyrody to wyraz patriotyzmu, sprawa łączy wyborców wszystkich opcji politycznych – wynika z badań Norstat dla Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Z badań przeprowadzonych po I turze wyborów prezydenckich wynika, że 74% Polek i Polaków chce by Prezydent podjął działania na rzecz ochrony dzikiej przyrody i aż 75% uważa, że powinien także zająć się ochroną kraju przed skutkami zmiany klimatu. Dla 67% Polaków ochrona przyrody to wyraz patriotyzmu.
Ochrona przyrody to temat, który łączy, a nie dzieli i to jest bardzo dobra wiadomość. Zarówno dla wyborców prawicowych, jak i lewicowych, a także o umiarkowanych poglądach zakładanie nowych parków narodowych, ochrona przed suszą czy powodziami to działania po prostu ważne. Być może niektórych dziwi zainteresowanie przyrodą i klimatem po stronie prawicowej, dlatego warto przypomnieć takie postaci jak Władysław Szafer, twórca pierwszych parków narodowych w Polsce, który pisał, że państwo musi chronić harmonię między człowiekiem a przyrodą. Warto wspomnieć Konstantego Gwalberta Pawlikowskiego, związanego z ruchem narodowym, również twórcy pierwszych działań ochroniarskich w Polsce. Korzenie ruchu przyrodniczego wynikają z konserwatywnych wartości zachowania przyrodniczego dziedzictwa Polski dla przyszłych pokoleń. Dziś zaledwie 1% Polski to parki narodowe, to dużo poniżej unijnej średniej
– mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Różnice między poglądami wyborców Koalicji 15 października a zwolennikami takich opozycyjnych partii prawicowych jak Prawo i Sprawiedliwość czy Konfederacja nie są duże. 71% wyborców, którzy w 2023 głosowali na Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę lub Nową Lewicę uważa, że ochrona przyrody to wyraz patriotyzmu. Niewiele mniej, bo uważa tak 66% wyborców PiS i Konfederacji.

Aż 85% wyborców Nowej Lewicy, 81% wyborców Koalicji Obywatelskiej i 77% wyborców Trzeciej Drogi zgadza się ze stwierdzeniem, że Prezydent powinien zająć się ochroną dzikiej przyrody, np. działaniami na rzecz nowych parków narodowych czy ochrony lasów przed wycinkami. Ochrona przyrody jest także ważna dla niewielu mniej, bo aż 70% wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz 69% wyborców Konfederacji. Podobnie przedstawiają się wyniki dotyczące odpowiedzi na pytanie o ochronę klimatu.
Polacy oczekują zgodnej pracy polityków na rzecz ochrony przyrody i ochrony kraju przed skutkami zmiany klimatu. Przeciwdziałanie suszy to troska o bezpieczeństwo żywnościowe. Ochrona przyrody to zwiększanie naszej odporoności na zagrożenia związane ze zmianą klimatu, np powodzi błyskawicznych, odejście od energetyki wykorzystującej duże zasoby wody to troska o rzeki i bezpieczeństwo wodne. Stawką naprawdę jest nasze bezpieczeństwo. Umowa koalicyjna rządu zakłada między innymi ochronę 20 proc. lasów przed wycinkami, zwiększenie powierzchni parków narodowych czy wdrożenie stałego monitoringu czystości rzek. Poparcie dla tych postulatów pozostaje wysokie. Rząd ma mandat do ich realizacji, a Prezydent jasny sygnał od społeczeństwa do wspierania a także inicjowania działań związanych z ochroną przyrody
– mówi Radosław Ślusarczyk.
Badanie Norstat dla Pracowni na rzecz Wszystkich Istot zostało przeprowadzone w dniach 23-26 maja 2025 r na grupie Polek i Polaków w wieku 18-65+ N=1000 metodą CAWI.