Bez ochrony przyrody nie ma bezpieczeństwa. Podsumowanie i podziękowanie za zaangażowanie w działania Pracowni na rzecz Wszystkich Istot w 2024 r.
Od 35 lat Pracownia konsekwentnie i niezależnie staje w imieniu przyrody. W 2024 r. zgodnie z misją naszej organizacji podejmowaliśmy się w działań na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej. To był także kolejny rok starań o reformę leśnictwa, ochronę klimatu i wielu cennych leśnych ekosystemów.
Każdej osobie, której serce jest po zielonej stronie mocy ślemy podziękowania za działania w 2024 r. Cieszymy się, że nas - obrońców i obrończyń przyrody jest coraz więcej. Szczególnie dziękujemy tym osobom, z którymi świętowaliśmy sukcesy i które wspierały działania podejmowane przez Pracownię.
W lipcu świętowaliśmy 30-lecie wydawania Miesięcznika Dzikie Życie
W tym roku Dzikie Życie nawiązało współpracę z Onetem, dzięki czemu szerzymy dzikość w serwisie czytam przez miliony użytkowników. Dziękujemy wszystkim autorom i autorkom pisma oraz wolontariuszom, którzy pomagają nam je tworzyć i wysyłać w świat. To naprawdę ma znaczenie, że ten niezależny głos w obronie przyrody słychać coraz szerzej i głośniej!
W sprawie Puszczy Białowieskiej w 2024 roku:
- W lutym, w Senacie przedstawiliśmy Ustawę dla Puszczy, kompleksowe rozwiązanie wielu puszczańskich problemów, która czeka (w MKiŚ) na procedowanie.
- Puszcza jest bezpieczna bo wygraliśmy po raz kolejny z LP. We wrześniu w sądzie okręgowym utrzymaliśmy zabezpieczenie Puszczy przed wycinkami (mimo zmiany władzy, Lasy Państwowe nie przestają dążyć do cięć w najcenniejszym lesie Polski!).
- W maju przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym ochroniliśmy Polanę Białowieską przed zabudową panelami PV (ta sprawa wraca jak bumerang).
- Działaliśmy na rzecz przyjęcia dobrego planu zarządzania interweniując w UNESCO, bezpośrednio biorąc udział w warsztatach a także nagłaśniając ryzyko utraty marki Unesco (trafiliśmy nawet na Pudelka)
- W grudniu także dzięki naszej interwencji doszło do wstrzymania wycinki przy rozbudowie drogi przez Puszczę (inwestycja jest przeskalowana, a nad wycinką nie czuwał nadzór przyrodniczy)
Przy rządowych stolikach, przed sądami i na ulicznych manifestacjach walczyliśmy przez cały 2024 r. o polskie lasy:
- We wrześniu przed NSA wywalczyliśmy utrzymanie statusu lasów ochronnych na górze Kotarz, które „inwestor” chce zamienić na ośrodek narciarski.
- W sierpniu RDOŚ pozytywnie zaopiniował nasz wniosek o powstanie rezerwatu o wielkości 3 tys. ha w Lasach Suchedniowskich, list w tej sprawie poparło 150 naukowców! O powołanie rezerwatu apelu także Państwowa Rada Ochrony przyrody.
- Kryteria wyznaczania lasów cennych przyrodniczo w ramach procesu wyłączeń 20 proc. nad którymi pracowaliśmy trafiły do rekomendacji Ogólnopolskiej Narady o Lasach - lepiej chroniona ma być m.in. Puszcza Białowieska i otoczenie przejść dla zwierząt.
- Walczyliśmy o lasy społeczne biorąc udział w trzech zespołach do tego powołanych: w Katowicach, Krakowie i Bielsku. Dzięki naszej wspólnej petycji z Inicjatywą Las wokół Miast w sprawie zaprzestania cięć, interweniowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
- Audyt w Lasach Państwowych potwierdził konkluzje raportu Pracowni „Lasy na sprzedaż” a raport NIK dotyczący lasów węglowych podjął opisywany przez nas problem spadku pochłaniania co2 przez lasy w zarządzie Lasów Państwowych.
- Nagłośniliśmy temat lasów wyrzucanych do kosza, czyli problemu ogromnej ilości jednorazowych opakowań papierowych i wzięliśmy udział w konsultacjach dyrektywy opakowaniowej.
- Kontynuowaliśmy pracę nad prawem do sądów przy prowadzeniu gospodarki leśnej. Po naszej wygranej w TSUE złożyliśmy obszerne uwagi do propozycji zmiany ustawy o lasach zaproponowanej przez MKiŚ.
- W sprawie problemu spalania biomasy drzewnej (które nagłaśniamy od 2021) w tym roku walczyliśmy o jak najlepsze zapisy chroniące lasy w ramach prac nad rozporządzeniem dotyczącym drewna energetycznego. Rozporządzenie nadal nie jest przyjęte .
To niesamowite, ale musieliśmy bronić przyrody Tatr przed Tatrzańskim Parkiem Narodowym
TPN na Nosalu planuje nartobiznes. Park odmówił powołania strefy ochrony sokoła wędrownego. Ale dzięki naszym działaniom SKO uchyliło w całości decyzję środowiskową dla budowy stacji narciarskiej. Podjęliśmy także działania na rzecz ochrony Doliny Goryczkowej.
W tym roku eksperci Pracowni zostali zaproszeni do pracy pro publico bono na rzecz przyrody w ważnych instytucjach
Radek Ślusarczyk głos przyrody reprezentuje w Państwowej Radzie Ochrony Przyrody, Sylwia Szczutkowska w ministerialnym zespole ds wyznaczania lasów cennych przyrodniczo a Augustyn Mikos w ministerialnym zespole dotyczącym biomasy w Krajowym Planie Energii i Klimatu.
W 2024 r. walczyliśmy o ochronę polskich rzek oraz o ochronę klimatu przeciwstawiając się szkodliwym planom budowy elektrowni gazowych
W marcu razem z Siostrami Rzekami, Towarzystwem na rzecz Ziemi i Koalicją ratujmy Rzeki pod Kozienicką Elektrownią protestowaliśmy, by Wisła nie podzieliła losu Odry. Dobra wiadomość brzmi, że spółce nie udaje się ani zdobyć finansowania ani rozstrzygnąć przetargów na budowę gazowego molocha. Ostrzegaliśmy także rząd przed inwestycjami w gaz m.in. poprzez Stanowisko Gazowe poparte przez Koalicję Klimatyczną.
We wrześniu namacalnie doświadczyliśmy skutków zmiany klimatu, w wyniku powodzi, które wtedy nawiedziły Polskę, zalało naszą pompę ciepła. Na szczęście dzięki pomocy przyjaciół z Eko-Unii udało się ją osuszyć! Z serca raz jeszcze dziękujemy! A za nieustającą opiekę nad siedzibą Pracowni dziękujemy naszym wspaniałym sąsiadom: Joli i Jankowi.
Przez naszą Stację Edukacji Ekologicznej przewinęło się ponad 100 uczestników i uczestniczek warsztatów i szkoleń. Z serca dziękujemy Wam za ogromne zainteresowanie kursami Strażników Przyrody oraz Strażników Klimatu.
Jakie sprawy wymagają naszego dalszego zaangażowania?
PUSZCZA BIAŁOWIESKA
Już 20 stycznia będziemy bronić jak najlepszych zapisów Zintegrowanego Planu Zarządzania Obiektu UNESCO Puszcza Białowieska. Nie będziemy ustawać w wysiłkach, by cała puszcza była chroniona. Puszcza zasługuje na kompleksową ustawę, która zapewni jej bezpieczeństwo.
WILKI
Mimo ogromnego zaangażowania (również Waszego wsparcia, słania maili do polityków) w grudniu doszło do osłabienia ochrony wilka w Konwencji Berneńskiej. W 2025 czeka nas walka o ochronę wilka w Dyrektywie Siedliskowej. Podjęliśmy się także dojścia do sprawiedliwości w imieniu wilczycy zabitej na Dolnym Śląsku. Mamy naprawdę dość bezkarności kłusowników i narastającej nagonki na te ważne dla ekosystemu drapieżniki.
ODBUDOWA PRZYRODY
Mimo sprzeciwu Polski (dokładnie sprzeciwu Premiera Tuska), przyjęto prawo o odbudowie przyrody (Nature Restoration Law). Wspólnie z koalicjantami walczyliśmy o to prawo, które daje ogromne szanse dzikiemu życiu. Przed nami starania o jego jak najlepsze wdrożenie! Już 14 stycznia organizujemy w tej sprawie ważną konferencję.
LASY
W kampanii leśnej nie przystaje nam przyświecać idea zreformowania Lasów Państwowych to jest rozdzielenia funkcji przyrodniczych, społecznych i gospodarczych. Mamy gotowy projekt nowelizacji ustawy o lasach i jesteśmy gotowi do rozmów o reformie. Musimy także przypilnować wdrożenia wyroku TSUE z 2023 r., w sprawie lasów, który nadal czeka realizacji!
Bez ochrony przyrody nie będzie bezpieczeństwa obecnych i przyszłych pokoleń – niech to wreszcie dotrze do polityków.
Nasz wspólny głos, choć nie zawsze od razu przeradza się w sukces, jest zawsze słyszany (dziękujemy Wam, że jesteście z nami i nagłaśniacie skandale i cieszycie się gdy wygrywa przyroda). To, co jest ważne, to by do Donalda Tuska i rządu dotarło, jak wielu nas, miłośników przyrody jest i że możemy zadecydować o najbliższej i dalszych kampaniach wyborczych. Fundacja Batorego oszacowała, że dzięki NGO 7% więcej Polaków wzięła udział w wyborach parlamentarnych w 2023 r. Nasz głos naprawdę ma znaczenie!
Jeszcze raz dziękujemy za wspólny 2024 r., bądźcie z nami w kolejnym roku i pamiętajcie o nas rozliczając swój podatek. Przez ostatnie 35 lat konsekwentnie i niezależnie stajemy w imieniu przyrody. Dzięki Wam możemy to robić dalej
– Zespół Pracowni