Po 6 latach zostanie przywrócona kontrola wycinek drzew przydrożnych
29 kwietnia 2010 r. Sejm przyjął projekt zmiany ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska. W projekcie tym znalazły się m.in. poprawki dotyczące ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w zakresie dotyczącym wycinek i pielęgnacji drzew, dzięki którym przywrócona zostanie kontrola wycinek drzew przydrożnych.
O zmianę przepisów dotyczących usuwania drzew oraz o powstrzymanie wycinek alei przydrożnych walczy Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba”, które od 2004 r. prowadzi akcję „Ratujmy Aleje”. W 2005 r. w wyniku współpracy Stowarzyszenia z posłanką Joanną Sosnowską złożony został w Sejmie pierwszy projekt nowelizacji przepisów dotyczących usuwania drzew. Sejm powołał wówczas podkomisję do rozpatrzenia projektu nowelizacji, w skład której weszli m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych: Krzysztof A. Worobiec ze Stowarzyszenia „Sadyba” oraz Zenon Kruczyński. Wypracowany projekt ustawy został 6 lipca 2005 r. przyjęty przez Komisję Ochrony Środowiska, ale niestety nie doszło do jego głosowania, bo w sierpniu... Sejm przedterminowo zakończył swoją kadencję!
Wiosną 2006 r. poseł Zbigniew Kozak złożył kolejny projekt nowelizacji, opierający się na poprzednim projekcie (a więc zaakceptowanym przez wszystkie strony i zatwierdzonym przez biuro legislacyjne Sejmu). Niestety Sejm.... po raz kolejny przedterminowo zakończył kadencję.
Perturbacje polityczne sprawiły, że dopiero w 2010 r. doszło do kolejnej próby regulacji przepisów dotyczących usuwania drzew. Tym razem poseł Arkadiusz Litwiński złożył projekt zmiany ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska etc. Powołano Podkomisję Nadzwyczajną do jego rozpatrzenia. Zawiadomiony o jej pracach (w ostatniej chwili, bo na 2 dni przed ich zakończeniem) Krzysztof A. Worobiec, prezes Sadyby, zgłosił kilka dodatkowych poprawek dotyczących m.in. ochrony koron drzew, które uzyskały poparcie wszystkich członków podkomisji i 4 marca br. zostały one przyjęte przez Komisję Ochrony Środowiska.
29 kwietnia 2010 r. Sejm przyjął w całości projekt ustawy.
W głosowaniu udział wzięło 382 posłów:
- Za głosowało – 380
- Przeciw – 1
- Wstrzymało się – 1
- Nie głosowało - 63 posłów
Zgodnie z regulaminem Sejmu projekt ustawy został przekazany do Senatu, który po jego rozpatrzeniu 12 maja br., wprowadził niewielkie poprawki.
Teraz ustawa wraca do Sejmu, do ponownego czytania i dalej do podpisu p/o prezydenta – tak więc w przewidywalnie krótkim czasie, obowiązywać będą przepisy zgodnie z którymi:
- decyzje organów wydających decyzje o wycince drzew przydrożnych będą uzgadniane z regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska
- wydający decyzje o wycince drzew przydrożnych będzie musiał najpierw przeprowadzać oględziny w terenie pod kątem występowania gatunków chronionych
- chroniona będzie korona drzew, innymi słowy w końcu zabronione będzie tzw. ogławianie drzew i inne ich okaleczanie
Oprac. Krzysztof A. Worobiec