PRACOWNIA 23.02.2007

CBA bada budowę obwodnicy Augustowa

Premier Jarosław Kaczyński na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego zlecił Centralnemu Biuru Śledczemu przeprowadzenie postępowania kontrolnego w białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prace nad Rospudą się rozpoczęły, na razie w teren ruszyli geodeci, buldożery spodziewane są za kilkanaście dni. Poparcie działaniom dla ratowania Rospudy udzieliła Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska i naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

Kontrola ma związek z budową obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy, rozpoczęła się w czwartek przed południem. Dyrektor gabinetu szefa CBA Tomasz Frątczak podał, że funkcjonariusze zwrócili się o wydanie dokumentacji związanej z udzieleniem zamówienia publicznego na budowę obwodnicy Augustowa – „Badana jest rzetelność przeprowadzonego postępowania przetargowego. Funkcjonariusze analizują także dokumenty kontroli prowadzonej w tej sprawie przez Urząd Zamówień Publicznych oraz same procedury udzielania zamówień publicznych przez GDDKiA”.

Tak jak się spodziewano rozpoczęły się prace przy budowie trasy. Na skrzyżowaniu dróg 8 i 61 w Augustowie w czwartek pojawili się geodeci, którzy mieli dokonać pomiarów. Ekipy budowlane i buldożery mogą się pojawić już w przyszłym tygodniu.

Według Ministra budowa jest zgodna z unijnym prawem – „Wszelkie opinie i postanowienia w tej sprawie zostały wydane, ta inwestycja przygotowana jest do realizacji”. Odnosząc się do wtorkowych żądań Komisji Europejskiej, by wstrzymać natychmiast budowę, która zdaniem ekspertów Brukseli może być niezgodna z unijnym prawem, minister stwierdził tylko, że jest pewien, iż wyjaśnił wszelkie wątpliwości Brukseli w wysłanym do niej 15 lutego liście.

Komisja Europejska nie chciała komentować informacji o rozpoczęciu budowy. Jak powiedziała „Gazecie Wyborczej” Barbara Helfferich, rzeczniczka komisarza ds. środowiska – „Na razie wiemy o tym tylko z polskich mediów. Musimy to sami potwierdzić. Jeśli potwierdzimy, to będziecie bardzo zaskoczeni, jak szybka będzie nasza reakcja”.

28 lutego, Komisja Europejska wyda tzw. uzasadnioną opinię. To kolejny etap procedury, która ma stwierdzić, czy doszło do naruszenia unijnego prawa. A najprawdopodobniej, jeśli Polska nie odstąpi od realizacji inwestycji, 21 marca rozpocznie się trzeci etap, czyli pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Pomiędzy tymi datami Komisja poprosi też ETS o wydanie specjalnego nakazu wstrzymania prac.

Na razie Komisja Europejska jest poważnie zirytowana tym, że polskie władze postanowiły ją zignorować. – „To może łamać art. 10 traktatu unijnego, który nakazuje rządom współpracę z Komisją Europejską” – mówi Helfferich.

Obrońcom Ropsudy przybył kolejny sojusznik – za ochroną Doliny Rospudy jednoznacznie wypowiedziała się Prezydentowa Maria Kaczyńska. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” powiedziała – „Mam na ten temat jednoznaczną opinię. Jestem całym sercem za zachowaniem Doliny Rospudy w nienaruszonym stanie. Dolina ta jest zjawiskowo piękna i podziwiana przez wszystkich, którzy mieli okazję ją widzieć. Nie możemy okazać się barbarzyńcami. Obwodnicę można przecież zbudować, omijając to niezwykłe miejsce”.

Za ratowaniem Rospudy opowiedzieli się też naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, którzy zaapelowali wczoraj do premiera. W swoim piśmie podkreślili, że realizacja inwestycji prowadzi nie tylko do zniszczenia „unikatowych ekosystemów doliny rzecznej”, ale podważa też wiarygodność Polski jako kraju wywiązującego się ze zobowiązań wobec UE.

Czytaj więcej:

Pracownia na YouTube

W obronie Rospudy