PRACOWNIA 10.10.2018

Debata przedwyborcza o problemie smogu kandydatów na Wójta gminy Wilkowice

bystra-smog-debata-674x440.jpg

W niedzielę 14 października o godzinie 17:30 w Stacji Ekologicznej w Bystrej przy ulicy Jasnej 17 odbędzie się debata przedwyborcza kandydatów na Wójta gminy Wilkowice. Organizatorem debaty będzie inicjatywa obywatelska Smog w Bystrej, a tematem – niska emisja szkodliwych pyłów i perspektywy podejścia do tego poważnego problemu.

– informacja prasowa obywatelskiej inicjatywy Smog w Bystrej

Kwestia smogu dotyczy nas wszystkich. Przy dotychczasowej biernej postawie władz lokalnych, warto zapytać kandydujących w wyborach samorządowych, jak widzą ten problem, ponieważ aktywność gminy jest bardzo istotna, jeśli chcemy myśleć o poprawie jakości powietrza – tłumaczy Jolanta Kasprzyk, inicjatorka ruchu Smog w Bystrej. – Ostatniej zimy na 120 dni tylko 3 spełniały normy dopuszczalnego stężenia niebezpiecznych pyłów. A to wszystko w regionie, którego tradycje uzdrowiskowe sięgają XIX wieku. Do dzisiaj w bystrzańskim szpitalu pulmonologicznym leczą się przecież ludzie z chorobami układu oddechowego. Sprawa smogu dotyczy zatem nie tylko zdrowia mieszkańców, ale również atrakcyjności turystycznej gminy.

Wójt Gminy, jak się okazuje nie tylko nie był zainteresowany rozwiązaniem problemu smogu, ale odmówił zgody na zorganizowanie debaty w sali Domu Kultury lub jednym z budynków OSP. Dlatego też spotkanie odbędzie się w Stacji Ekologicznej, którą udostępniło Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

W debacie, którą poprowadzi prof. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, udział wezmą: Pani Anita Błachut z KW Wyborców Kukiz 15, Pan Marek Rączka z KW Wyborców Strażaków Gminy Wilkowice oraz Pan Janusz Zemanek z KW Wyborców Gmina na Tak – Inicjatywa 3 Sołectwa.

Poruszone zostaną następujące tematy:
– perspektywy produkcji energii z rozproszonych, lokalnych i ekologicznych źródeł
– skuteczne sposoby ochrony jakości powietrza, w tym termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne w domach mieszkalnych
– efektywne sposoby zarządzania energią w gminie

Program debaty:
1. Przywitanie.
2. Przedstawienie kandydatów.
3. Pytania do kandydatów – 3 rundy pytań problemowych zadawanych wszystkim kandydatom przez moderatora.
4. Pytania do kandydatów z sali.
5. Podsumowanie występu każdego z kandydatów.

Patronat nad wydarzeniem objęła Kronika Beskidzka i Miesięcznik Dzikie Życie.

Kontakt:
Jolanta Kasprzyk, tel. 509 405 701, [email protected]