PRACOWNIA 20.10.2017

Minister Szyszko i Lasy Państwowe wydadzą wyrok na łosie

jestem-z-losiem-674x440.jpg

Już 10 listopada, zgodnie z wolą ministra Szyszki, myśliwi zaczną zabijać chronione moratorium łosie, co wynika z dokumentów opublikowanych przez Rządowe Centrum Legislacji. Uwagi strony społecznej, w tym organizacji pozarządowych, przyrodników i naukowców zajmujących się badaniem łosi zostały przez resort środowiska odrzucone. Minister Jan Szyszko ignoruje tym samym wiedzę naukową  oraz opinię prawie 50 tysięcy osób sprzeciwiających się odstrzałowi łosia, które podpisały się pod specjalnym apelem w ramach akcji #jestemzłosiem.

Ministerstwo w swojej odpowiedzi na zarzuty przeciwników odstrzału stwierdza, że projekt rozporządzenia nie stoi w sprzeczności ze „Strategią ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce”. Tymczasem to właśnie współautorzy Strategii zwrócili ministrowi uwagę na niezgodność uzasadnienia do rozporządzenia w sprawie odstrzału łosia z zaleceniami ekspertów.

Z raportu z konsultacji publicznych wynika, że to Lasy Państwowe będą zatwierdzać roczne plany łowieckie, czyli określać ile łosi zostanie zabitych w danym roku. To nadleśniczowie ustalą czy odstrzał jest zasadny czy nie, na podstawie tzw. szkód wyrządzanych w uprawach i młodnikach przez jeleniowate, a więc nie tylko przez łosie. Tymczasem nawet  eksperci często mają problem z ustaleniem gatunku odpowiedzialnego za takie „szkody”. Biorąc pod uwagę, że łoś to bardzo cenny gatunek dla myśliwych ze względu na imponujące trofeum, nie ma wątpliwości, że argument szkód wyrządzanych przez łosie będzie nagminnie nadużywany.

Koalicja #jestemzłosiem wskazuje na brak merytorycznych podstaw do odstrzału tych zwierząt.

Eksperci przypominają, że nie ma wiarygodnych danych dotyczących liczebności łosi w Polsce. Nadleśniczowie będą zatem podejmować decyzje o odstrzale łosi nie znając ich faktycznej liczebności. Obecnie nie wiadomo nawet, ile łosi planują zabić. Należy podkreślić, że liczba łosi do odstrzału ma być określona w błyskawicznym tempie. Odstrzał ma się zacząć już w listopadzie.

Najbardziej kuriozalne wydaje się jednak tłumaczenie ministra Szyszki, że łosie powodują wypadki. Resort środowiska nie jest w stanie udowodnić, że za wzrost wypadków z udziałem zwierząt odpowiadają łosie, a nie np. wzrost liczby pojazdów na drogach.

Resort nie odwołał się do także uwag dotyczących choroby CWD, która rzekomo ma zagrażać łosiom, pomimo że jej wystąpienie stwierdzono jedynie parokrotnie i to wśród... norweskich reniferów! Tym samym podtrzymuje absurdalne uzasadnienie dla odstrzału łosia. Eksperci przypominają, że jeśli resort chce prowadzenia diagnostyki tej choroby, to wystarczającym materiałem badawczym są zwierzęta padłe lub zabite w wypadkach.

Koalicja #jestemzłosiem podkreśla, że decyzja o odstrzale szczególnie zagraża łosiom należącym do unikalnej genetycznie populacji biebrzańskiej. Sam park narodowy to za mały obszar, żeby zagwarantować jej ochronę. Łosie rozchodzą się poza park w okresie jesienno-zimowym na żerowiska i tam będą zabijane. Ministerstwo przyznaje, że nie będzie wymagać od myśliwych, żeby przed zabiciem łosia przeprowadzali badania, czy dany osobnik należy do unikalnej populacji biebrzańskiej. Tym samym potwierdza, że zabijanie łosi dotknie również łosie z parków narodowych. Należy podkreślić, że Ministerstwo w ogóle nie wspomina o drugiej ważnej ostoi tych zwierząt - Poleskim Parku Narodowym - poza granice którego będą wychodzić chronione w nim łosie.

Szczególne kontrowersje budzi etyczny aspekt polowań na łosie.  Zwierzęta te nie odczuwają lęku przed człowiekiem i nie uciekają przed nim. Przez ostatnie 16 lat obowiązywania moratorium przestały kojarzyć ludzi z zagrożeniem. Polowania na nie będą więc przypominać rzeź.

Koalicja #jestemzłosiem, która skupia organizacje pozarządowe i przyrodników będzie podejmować kolejne działania  w celu powstrzymania  zabijania  łosi w Polsce. W opinii koalicji to nie odstrzał, a wpisanie łosia na listę gatunków chronionych jest najlepszym rozwiązaniem, który ucywilizuje dyskusję o łosiu. Póki co resort środowiska i PGL Lasy Państwowe dążą do uczynienia jak najszybciej z łosia gatunku łownego, na co czeka wielu myśliwych, w tym polujących leśników.

Przypominamy, że w dalszym ciągu można się podpisać pod apelem w obronie łosia na stronie www.akcja.przyrodnicze.org

Więcej informacji:
Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 660 538 329, e-mail: [email protected]